Vitajte v Dr.FYTO katalógu

Produkty a služby kolektívu Dr.FYTO

Delivery | Terms and Conditions | Opening Hours

Pomarančová kôra lieči

Pomarančová kôra môže pomôcť zlepšiť zdravie srdca úpravou črevnej mikrobiotiky

Možno ste už počuli príslovie „jablko denne odháňa lekára“, ale vedeli ste, že pomarančová kôra môže tiež poskytovať obdobný účinok na zdravie – najmä smerom k zdraviu srdca?

Skupina vedcov, ktorú viedla Yu Wang, odborná asistentka v odbore výživy a výživy ľudí na Inštitúte potravinárskych a poľnohospodárskych vied na Floride, získala od Iniciatívy pre výskum a poľnohospodárstvo USA v rámci Ministerstva poľnohospodárstva USA, grant vo výške 500 000 dolárov. S pomocou grantu chce Wang a jej tím vedcov zistiť, či extrakty z pomarančových kôry môžu zlepšiť schopnosť čriev zabrániť tvorbe mastných výsteliek v tepnách.

Yu Wang’s (vpravo, modrá blúzka) pracuje vo svojom laboratóriu s postgraduálnou študentkou Veronikou Lagor (vľavo). Fotené dňa 08-01-16.

Nedávne dôkazy ukázali, že črevná mikrobiota má prekvapujúcu úlohu pri udržiavaní zdravia srdca, najmä pri vývoji kardiovaskulárnych chorôb. Keď telo odbúrava určité živiny, ako je cholín a karnitín – ktoré sa nachádzajú v mliečnych výrobkoch s vysokým obsahom tuku, vaječnom žĺtku a červenom mäse – proces vytvára trimetylamín N-oxid (TMAO) ako vedľajší produkt. Podľa vedcov z Clevelandskej kliniky by vysoké hladiny TMAO mohli naznačovať budúce kardiovaskulárne choroby vrátane infarktu a mozgovej príhody. Z tohto dôvodu Wang a jej výskumný tím plánujú pozorovať, ako pomarančová kôra ovplyvňuje črevné zdravie a následne celkové ľudské zdravie.

Podľa Wangovej, Američania vytvárajú asi 5 miliónov ton pomarančovej kôry ročne – s ktorou sa väčšinou zaobchádza jednoducho  ako s odpadom. Správa potravín a liečiv však považuje prírodné výťažky z pomarančovej kôry za bezpečné pre ľudskú spotrebu.

„Tento výskum by mohol byť rozhodujúci pre zlepšenie kardiovaskulárneho zdravia miliónov ľudí na celom svete,“ povedala Wangová.

„Okrem zlepšenia zdravia spotrebiteľov by naše výsledky výskumu mohli priniesť ďalšie ekonomické výnosy, z čoho by mohli ťažiť poľnohospodárske a potravinové systémy USA.“

Pri tomto projekte výskumný tím predpokladá, že extrakt z pomarančovej kôry by mohol modifikovať črevnú mikrobiotiku a zabrániť ateroskleróze, čo je ochorenie srdca, pri ktorom tukové usadeniny lemujú vnútorné steny artérií. Wangová hovorí, že pomarančové kôrky obsahujú zložky, ktoré interferujú s výrobou trimetylamínu, čo by mohlo pomôcť zabrániť vzniku aterosklerózy.

V predchádzajúcej predbežnej štúdii Wangová analyzovala tri skupiny myší, aby zistila, či je jej výskumný návrh na správnej ceste: jednej skupine bola podávaná pravidelná strava bez pomarančových kôrok alebo potravín indukujúcich TMAO; druhému bola podávaná pravidelná strava plus karnitín, ktorá indukuje TMAO; zatiaľ čo posledná skupina dostávala pravidelnú stravu s prídavkom karnitínu a pomarančovej kôry.

Z výsledkov Wangová zistila, že strava doplnená pomarančovými kôrkami dokázala zmeniť baktérie v hrubom čreve myší.

“Očakávame, že do troch rokov pochopíme viac o mechanizmoch spojených so spotrebou pomarančovej kôrky, tvorbou TMAO a prevenciou aterosklerózy,” uviedla Wangová.

„Dúfame, že tento projekt môže nielen pozitívne ovplyvniť kardiovaskulárne zdravie ľudí prostredníctvom propagácie črevného zdravia, ale tiež poskytne jednoduché a efektívne používanie pomarančových šupiek.“

Ďalšie zdravotné prínosy pomarančovej kôry

Okrem možnosti prevencie aterosklerózy sa pomarančová kôra môže použiť aj na celý rad ďalších zdravotných výhod

  1. Má antialergické vlastnosti. Zistilo sa, že určité účinné látky v pomarančovej kôre poskytujú regulačné účinky na imunitný systém – najmä bránia uvoľňovaniu histamínu. Tieto histamíny sú chemikálie, ktoré spôsobujú alergické reakcie.
  2. Podporuje zdravie pokožky. Nakrájané na vitamíny E a antioxidanty, pomarančové kôry môžu byť účinným spôsobom, ako pomôcť odstrániť zápalové stavy a zabrániť starnutiu a vráskam. Jeho obsah vitamínu C môže dokonca znížiť výskyt známok spôsobených predčasným starnutím.
  3. Zabraňuje rakovine. Cieľom prehľadu uverejneného v BioMed Research International bolo analyzovať protirakovinové vlastnosti rôznych šupiek citrusov. Vedci zistili, že šupy citrusov, vrátane pomarančových šupiek, sú vo všeobecnosti účinné pri prevencii rakovinových aktivít v tele (Súvisiace info: Keď olúpete pomaranč, nevyhadzujte bielu časť pod kožou: Bioflavonoidy pomáhajú bojovať proti rakovine a obezite.)

Ak sa vás ochorenie srdca týka, pokúste sa do stravy pridávať trochu pomarančovej kôry, aby ste zabránili ateroskleróze. Podobné príbehy o zdravých organických potravinách nájdete na našich stránkach

Skip to content