Vitajte v Dr.FYTO katalógu

Produkty a služby kolektívu Dr.FYTO

Delivery | Terms and Conditions | Opening Hours

BRAHMI (Bacopa monnieri)

Brahmi – blahodarná bylinka pre náš mozog. Zlepšuje sústredenie, mierni zábudlivosť, omladzuje a bojuje s depresiami.

Najznámejší a najuznávanejší staroveký lekár Hippokrates raz predniesol:

“Nech je potrava tvojím liekom a liek tvojou potravou.”

A práve teraz, v dnešnej uponáhľanej dobe, sa opäť snažíme navracať k prírode a tomu, čo je pre nás prirodzené. To vedeli už starí Indovia, ktorí na celé množstve rastlín postavili svoju ájurvédskou medicínu. A práve jednou z tých zdraviu prospešných rastliniek je tiež Brahmi. Ako ju spoznať, na akú oblasť nášho organizmu predovšetkým účinkuje a ako jej správne užívať si povieme v nasledujúcich okamihoch.

AJURVÉDSKA MEDICÍNA – MEDICÍNA DLHOVEKOSŤ

Už ste niekedy počuli o tradičnej indickej medicíne? Ak nie, radi vám ju teraz v krátkosti predstavíme. Brahmi je súčasti ajurvédskej medicíny už 3 000 rokov a samotná Ayurvéda existuje vyše 5 000 rokov. Niekoľkými storočiami odskúšaný systém je často označovaný ako “medicína zdravia”, “medicína dlhovekosti” či “matka medicíny”. Hlavnými princípmi Ájurvédy je prísť na pôvod ochorenia, potom prevencia a následná dlhovekosť. Tento liečebný komplex je najstarším liečebným systémom, z ktorého neskôr čerpala ako čínska tak i naša západná medicína. Samozrejme, že dnes sa jedná o alternatívny spôsob liečby, ktorý je ale vyskúšaný a rastliny, ktoré sú v starých ajurvédskych knihách popisované, sú dodnes používané. Preto bola v nedávnej dobe uznaná aj Svetovou zdravotníckou organizáciou ako platný liečebný systém.

AKO BRAHMI POZNÁME?

Brahmi nie je ani ker ani nápadný strom, ale skôr naopak. Jedná sa o nenápadnú nízku, plazivou rastlinku, ktorej výška sa pohybuje v rozpätí od 10 cm do 30 cm. Biele až svetlo modré kvety rastú jednotlivo a malé lístky, ktoré sotva dorastú dĺžky 2,5 centimetra majú vajcovitý tvar a svetlo zelenú farbu. Plod je špicatá kapsula. Brahmi je vodná rastlina, a tak ju zbadáme v močaristých a záplavových oblastiach, mokradiach a pri brehoch riek. Hoci dnes už rastie takmer po celom svete, pôvodné domovom jej boli štáty juhovýchodnej Ázie – India, Vietnam, Čína, Nepál, Srí Lanka a Japonsko.

MÔŽE SA TROPICKÁ RASTLINA UCHYTIŤ Aj U NÁS?

Ak si chcete Brahmi vypestovať na svojej záhradke alebo ju hladkať ako izbovú rastlinu, nie je nič jednoduchšie. Brahmi je jednou z najmenej náročných rastlín na pestovanie. Vysadíme ju z jari, akonáhle opadnú ranné mrazíky, na slnečné miesto alebo do polotieňa. Pôda musí byť močaristá, vlhká a bohatá na živiny. Rastlinu je potrebné neustále zalievať, aby pôda bola neustále vlhká. Akonáhle skončí teplé leto, je treba ju presadiť do črepníka a pestovať ju ako izbovú rastlinu, mráz by ju hneď zahubil. Ako už bolo spomenuté, jedná sa o vodné rastlinu, a tak môže byť vsadená aj do akvária.

A AKÉ SÚ TEDA ÚČINKY?

Brahmi je užívaná v ajurvédskej medicíne na posilnenie a regeneráciu nervovej sústavy. Je považovaná za účinný “mozgový nutrinet”. V praxi to je označenie pre rastliny, ktoré podporujú koncentrácii, zlepšujú pamäť a okysličujú mozog. Brahmi toho však vie oveľa viac. Upokojuje pri nervovo vypätých situáciách, pomáha pri depresiách, úzkostiach a stresu. Zvyšuje aktivitu mozgových buniek, upokojuje a osviežuje myseľ. Podporuje relaxáciu i duševnú rovnováhu, a tak nie je divu, že ju užívajú tiež jogíni pred meditáciou.

Brahmi je tiež bylinkou mladosti. Zabraňuje prejavom predčasného starnutia, zmierňuje senility a zábudlivosť. Preto je používaná aj ako prevencia proti Parkinsonovej chorobe, Alzheimererovej chorobe a epilepsii. Používa sa ako podporný prostriedok pri astme, reumatizme a impotencii.

Brahmi je silným antioxidantom, ktorý prečisťuje nielen krv, ale celý organizmus. Pravidelné užívanie môže zabrániť chronickým kožným ochorením ako ekzém či lupienka, psoriáza a v tropických oblastiach sa používa aj ako liek na maláriu. Brahmi tiež podporuje imunitný systém a obranyschopnosť organizmu v psychicky náročnom období aj v sychravých dňoch.

Výskumy, ktoré sa vykonávali na rôznych typoch ľudí, preukázali, že významne zlepšuje pamäť, koncentráciu a zároveň znižuje pocity úzkosti, depresie a nepokoj. Výsledky boli porovnateľné, v niektorých prípadoch aj lepšie, než u chemicky vytvorených liečiv.

ČO SA SKRÝVA V MALEJ INDICKEJ RASTLINE?

Prevažne to sú alkaloidy, ktoré spôsobujú vyššie uvedené účinky. Predovšetkým herpestin, hersaponin, monnierin a brahminov. Za zmienku stojí aj vysoký obsah minerálnych látok a flavonoidov. Nemôžeme nespomenúť tiež Beta sitosterol, ktorý je pre náš organizmus dôležitý a triterpenoidní saponíny, ktoré majú vplyv práve na našu nervovú sústavu.,

AKÉ JE ODPORÚČANÉ DÁVKOVANIE?

Brahmi užívame vo forme podrvenej byliny, extraktu a extraktu v kapsuliach. Akú formu si vyberiete necháme čisto na vás, ale malú radu si neodpustíme. Najjednoduchším spôsobom konzumácie sú kapsule, ktoré stačí len zapiť vodou a vyhnete sa tak príprave odvaru. Ak ste však nadšenci domácej prípravy, nenechajte sa odradiť a smelo do toho!

Drvená bylina: Optimálna denná dávka je 5 gramov byliny, ktoré sa zalejú 250 ml horúcej vody. Bylinu tri minúty povaríme, necháme 5 až 10 minút lúhovať a precedíme. Odvar môžeme osladiť medom alebo cukrom. Po určitej dobe, môžeme dávku navyšovať, ale nie na viac ako 15 gramov denne! Prvé účinky by sa mali dostaviť približne po dvoch týždňoch pravidelného užívania.

Extrakt 10: 1: Optimálna denná dávka je 0,3 – 0,5 gramu, ktoré sa pridajú do akejkoľvek tekutiny či pokrmu.

Kapsule: Ako už bolo spomenuté, jedná sa o nejjdnodušší spôsob konzumácie. Jedna kapsula denne sa zapije dostatočným množstvom tekutiny.

Približne po mesiaci pravidelného užívania by sme si mali urobiť aspoň troch týždenné pauzu a potom opäť v užívaní pokračovať.

MÁ UŽÍVANIE BRAHMI Aj VEDĽAJŠÍ EFEKT?

Nemá. Užívanie Brahmi sa považuje za bezpečné a nie sú známe žiadne vedľajšie účinky ani z hľadiska dlhodobého užívania.

Nekombinujte s Ginkgo bilobou!

Tehotné a dojčiace ženy by sa mali poradiť so svojím ošetrujúcim lekárom a to isté odporúčame aj ľuďom s nízkym tlakom.

Skip to content