Vitajte v Dr.FYTO katalógu

Produkty a služby kolektívu Dr.FYTO

Delivery | Terms and Conditions | Opening Hours

Balónovník veľkokvetý, Platykodon velkokvětý – Platycodon grandiflorus

Platykodon velkokvětý (Platycodon grandiflorus), též zvonkovecboubelík velkokvětý nebo boubelka velkokvětá, je trvalka s velkými, výraznými květy. Rostlina pochází z východní Asie. Je to jediný druh rodu platykodon.

Balónovník veľkokvetý (Platycodon grandiflorus), (Campanulaceae – zvončekovité), cz: Boubelka velkokvětá, boubelík, en: Baloon flower, Chinese bellflower, de: Ballonblumen

Rozmnožovanie

Balónovník sa rozmnožuje semenami. Efektívnejšie je však zadovážiť si rastlinu z obchodu a v auguste alebo v septembri ju vysadiť na záhon. Po vysadení ju už nepresádzajte ani neokopávajte, lepšie bude rásť a kvitnúť bez zásahov do koreňového systému. Odporúčaná vzdialenosť pri výsadbe viacerých rastlín je 25 – 30 cm.

Informácie pre pestovateľov

Umiestnenie
Balónovníku vyhovuje slnečné svetlé stanovište alebo polotieň.

Zemina
Vhodná je hlinitá priepustná výživná nepodmáčaná zemina, ktorá by nemala úplne vyschnúť.

Zálievka
Balónovník je odolný voči suchu, spravidla nepotrebuje žiadnu starostlivosť. V prípade veľkého sucha mu môžeme dopriať občasnú zálievku. Rastliny pestované v nádobách zalievame mierne.

Kvitnutie
Kvitne od konca júna do augusta. Odkvitnuté kvety odstraňujeme, lebo nepôsobia pekne.

Choroby
Netrpí chorobami, môžu si však na ňom pochutnávať slizniaci.

Tipy na pestovanie

Vysádza sa do záhonov, skaliek a dariť sa mu bude aj v nádobách. Veľmi pekne vynikne vysadený v skupinách v rôznofarebných kombináciách. Samostatne rastúca rastlina je pomerne nevýrazná, odporúča sa vysádzať spolu aspoň 3 kusy. Pestovať ho môžeme v spoločnosti nižších okrasných tráv, alebo v zmiešaných kvetinových záhonoch spolu s petúniamiaksamietnicamikokardamišalvioukrásnoočkom a podobne. Pekne vyzerá výsadba s ružami.

Použitie v kuchyni

Kórejci

používajú koreň v kuchyni. Najprv ho však namáčajú, solia a varia aby stratil horkú chuť a podávajú ho s ryžou varenou v pare.

Koreň sa používa aj na výrobu dezertov, napríklad doraji-jeonggwa. Sirup vyrobený z koreňa nazývaného doraji-cheong (med z koreňového kvetu balónovej kvetiny) sa môže použiť na výrobu doraji-cha (čaj z koreňového kvetu balónovej kvetiny). Koreň sa môže použiť na vylúhovanie likéru nazývaného doraji-sul, zvyčajne s použitím destilovaného soju alebo iného neochuteného tvrdého alkoholu, ktorý má ako bázu hodnotu ABV vyššiu ako 30%.

Okrem toho obsahuje aj ďalšie zložky vrátane vápnik, vlákninu, železo, minerály, bielkoviny a vitamíny. Bottlenose je dobrý produkt pre svoje silné korene, pekný vzhľad a silnú chuť. Používa sa ako protizápalové, Jinhae, analgetikum, sedatívum a horúčka. Je tiež účinný pri znižovaní cholesterolu, ktorý môže byť účinný pri ochoreniach súvisiacich s krvou a pri vysokom krvnom tlaku. Doraji je vhodný pre malé deti a starších ľudí, ktorí majú slabý imunitný systém, ktorý je citlivý na choroby dýchacích ciest, ako aj na astmu, ktorú možno nazvať respiračnou chorobou.

Skip to content