Vitajte v Dr.FYTO katalógu

Produkty a služby kolektívu Dr.FYTO

Delivery | Terms and Conditions | Opening Hours

Ibiš ružový, Topolovka růžová (Alcea Rosea)

iné názvy: topoľovka ružová, ľudovo: slezová ruža, malva;

Další české názvy: slézová růže, proskurník topolovka, topolovka růžice, topoľovka ružová, zahradní sléz, topolová růže, papula, proskurník

Topoľovka ružová je dvojročná či trváca bylina z čeľade slezovitých, Malvaceae. Má priamu, kvetonosnú, chlpatú stonkou, ktorá dorastá do výšky 2-3 m. Listy sú dlho stopkaté, chlpaté a kvety majú bielu, ružovú, svetlo červenú či fialovú až čiernofialové farbu. Topoľovka kvitne od júna do septembra. Pôvodne pochádza topoľovka ružová pravdepodobne z oblasti Malej Ázie, Balkánu a Kréty. Dnes sa pestuje v mnohých krajinách vrátane SR. Predmetom zberu sú plne rozvinuté kvety s kalichom alebo bez. K liečivým účely je najvhodnejší čiernofialová odroda. Zrelé diskovité plody sa rozpadajú na jednotlivé tvrdky. Kvety topoľovke obsahujú polysacharidy, antokyanové glykozidy, tzv. Althein, triesloviny, slizy, silicu, látky podobné hormónom pod. Z topoľovke sa pripravuje macerát, čaj alebo sirup. Jedná sa o bylinu vhodnú do zmesí. Pri užívaní topoľovke ružové by mali byť opatrné tehotné ženy, inak nemá žiadne vedľajšie účinky ani kontraindikácie. O presnom dávkovaní sa treba poradiť s odborníkom.

Topoľovka ružová sa kedysi vďaka obsahu vínovo červeného farbiva altheinu používala na farbenie sirupov, vína, potravín a kože. Bola známa už v 16. stor. Sušená bylina tlmí podráždenie sliznice, hlavne v ústnej dutine, žalúdka či črevách. Používa sa pri suchom dráždivom kašli, bronchiálnych zápaloch, astme, vredoch, prípadne pri chronickom zápale žalúdka a čriev. Je výborným doplnkom v prípade liečby ochorenia pankreasu a sleziny. Pôsobí mierne, preto je vhodná aj pre malé deti a seniorov. Topoľovka má ľahko laxatívne účinky a ovplyvňuje menštruáciu. Dokáže ju vyvolať alebo zosilniť. Táto bylina má protizápalové pôsobenie a dokáže pomôcť pri problémoch s pokožkou, napr. Pri akné či ekzémoch. Má sťahujúci pôsobenia. Zvonka sa používa ako kloktadlo pri bolestiach v krku a na omývanie kože pri ekzémoch. Z topoľovky sa tiež pripravujú kozmetické masky na mastnú pleť a pokožku s výskytom drobných žiliek. Obklady sa aplikujú na zmiernenie bolesti či k regenerácii spálenej pokožky. V oblasti bežnej kozmetiky sa topoľovka pridáva spolu s proskurníkom lat. Althaea officinalis do chladivých emulzií a krémov.

Skip to content