Vitajte v Dr.FYTO katalógu

Produkty a služby kolektívu Dr.FYTO

Delivery | Terms and Conditions | Opening Hours

Ibiš lekársky, Proskurník – Althaea officinalis

Ibiš lekársky ľudovo nazývaný lbiš, preskiernik, ibišek je liečivá rastlina z čeľade slezovité.

V rôznych krajinách sa Althaea nazýva niekoľkými rôznymi menami. Tu je niekoľko z nich: divoká ruža, hrnček so psom a iné. Bez ohľadu na miesto rastu bola kvetina všade chválená, čo jej pripisovalo mnoho užitočných vlastností. Starí Gréci a Rimania to nazývali Althaea, čo sa prekladá ako „uzdravenie“.

https://en.wikipedia.org/wiki/Althaea_officinalis

je to trvalka pochádzajúca z Európy , západnej Ázie a severnej Afriky , ktorá sa používa v bylinkárstve a ako okrasná rastlinaCukrovina vyrobená z koreňa od staroveku egyptských čias sa vyvinula v dnešné marshmallow , ale najmodernejšie marshmallow sa už zaobíde aj bez koreňa marshmallow. 

Väčšina slezu sa používa ako jedlo a spomínajú ju aj klasickí autori. Slez bol medzi Rimanmi jedlou zeleninou; misa Ibiša lekárskeho bola jednou z ich delikates. Prospero Alpini, v roku 1592 uviedol, že Egypťania jedli vňať slezu. Mnohí z chudobnejších obyvateľov Sýrie prežívali celé týždne na bylinkách, z ktorých Ibiš lekársky bol jedným z najbežnejších. Keď sa najskôr povaria a vyprážajú s cibuľou a maslom, korene sa považujú za chutné jedlo a v časoch nedostatku, v dôsledku neúrody, sa táto rastlina, ktorá tam rastie, hojne zhromažďuje ako potravina.

Fytochemikálie

Chemické zložky zahŕňajú altheahexacosanyl lakton (n-hexacos-2-enyl-1,5-olid), 2β-hydroxyklamén (altheacalamén) a altheacoumarin glukosid (5,6-dihydroxycoumarin-5-dodekanoát-6β-D-glukopyranozid) spolu s známe fyto-zložky, ktoré obsahujú kyselinu laurovú, P-sitosterol a lanosterol.

Použitie

Liečivé účinky

„Tráva na všetky choroby“ – v starovekom Grécku sa nazýva althaea. Mnoho diel opisuje vlastnosti tejto liečivej kvetiny. Tu je jeden z mýtov, ktoré sa spájajú s výrazom Althaea:

Kalydonská kráľovná Alfea (Althea) dostala predpoveď, ktorá znie:„ v momente, keď sa v krbu vyhorí, váš syn zomrie “. Vystrašená z predpovede Alfea vytiahla horiace poleno z ohňa, zhasla ho a skryla ho pred zvedavými očami. Čas plynul, syn vyrastal a po nejakom čase pri love poľovným náhodou zabil svojho strýka, brata Alfea. Žena v hneve vytiahla poleno a hodila ju do ohňa. V tom okamihu zomrel jej syn (v tom čase boli bratia a sestry bližšie k sebe ako ich vlastné deti). Alfea nemohla znášať stratu a spáchala samovraždu.

Listy, kvety a koreň A. officinalis (marshmallow) sa používajú v tradičnej bylinnej medicíne. Toto použitie sa odráža v názve rodu, ktorý pochádza z gréckeho ἄλθειν (althein), čo znamená „liečiť“. [3]

Marshmallow sa tradične používal ako úľava pri podráždení slizníc, vrátane použitia ako ústne kloktadlo, proti ústnym vredom, aj proti krčným a žalúdočným vredom. V Rusku, koreň sirup sa predáva bez lekárskeho predpisu v lekárniach, s cieľom liečiť drobné respiračné ochorenia.

Kuchyňské použitie

Kvety a mladé listy sa môžu jesť a často sa pridávajú do šalátov alebo sú varené a vyprážané.

Koreňový extrakt (výťažok z halawy) sa niekedy používa ako aróma pri výrobe občerstvenia na Blízkom východe, nazývaného halva. Neskoršia francúzska verzia receptu, nazývaná pâte de guimauve (alebo skrátene guimauve), obsahovala pusinku z vajec a často bola ochutená ružovou vodou. Pâte de guimauve sa viac podobá súčasným komerčne dostupným marshmallows, ktoré už neobsahujú Althaea officinalis.

Skip to content