Vitajte v Dr.FYTO katalógu

Produkty a služby kolektívu Dr.FYTO

Delivery | Terms and Conditions | Opening Hours

Prínosy tekvicového oleja pre zdravie

Z originálu healthline: The Health Benefits of Pumpkin Seed Oil

Preklad: Slavomír Piar, 15. decembra 2020

Tekvica obsahuje viac, ako sa zdá

Môžete si myslieť, že tekvica je slávnostná jesenná dekorácia alebo prísada do dokonalého koláča, ale tekvica má aj iné využitie. Určité zdravotné výhody má napríklad tekvicový olej.

O tekvicovom oleji sa hovorí, že pomáha podporovať zdravie moču a srdca. Je plný vitamínov a protizápalových látok spolu s kyselinou linolovou a olejovou. Tu je to, čo potrebujete vedieť o potenciálnych zdravotných výhodách tohto ovocia.

I. Účinky na duševné zdravie

Tradične sa hovorí, že tekvicový olej a tekvicové semená všeobecne zvyšujú náladu a odvracajú depresiu. Minulé zistenia napríklad z British Journal of Psychiatry ukázali pozitívne výsledky pri podávaní tekvicových semienok deťom s depresiou.

II. Účinky na vlasy a pokožku

Tekvicový olej je spájaný s pozitívnymi účinkami na rast vlasov, najmä u mužov. Jedna štúdia zistila, že muži, ktorí užívali 400 miligramov tekvicového oleja každý deň počas 24 týždňov, mali v skutočnosti o 40 percent vyšší rast vlasov ako muži v skupine s placebom. Neboli zistené žiadne nepriaznivé účinky.

III. Účinky na zdravie srdca

Možno viete, že nasýtené tuky nie sú dobré pre zdravé srdce. Stále však môže byť mätúce vedieť, ktoré tuky sú v poriadku na konzumáciu. Tekvicový olej je v skutočnosti nenasýtený tuk, čo znamená, že je to „dobrý“ tuk. Nenasýtené tuky, ako je tekvicový olej, môžu skutočne podporovať zdravé srdce.Jedna štúdia na zvieratách zistila, že tekvicový olej pomáha nielen znižovať hladinu cholesterolu, ale má aj protizápalové účinky. Ukázalo sa tiež, že olej znižuje krvný tlak u myší.

IV. Účinky na zdravie prostaty

Tekvicový olej spolu s palmetto olejom preukázal sľubné výsledky ako alternatívna liečba benígnej hypertrofie prostaty (BPH). BPH je bežný stav, pri ktorom sa zväčšuje prostata. To môže byť mimoriadne bolestivé a blokovať tok moču.Štúdia kórejských mužov s BPH zistila, že tekvicový olej môže pôsobiť ako účinný alternatívny liek bez nežiaducich účinkov. Účastníci štúdie zaznamenali zlepšenie symptómov vrátane lepšieho odtoku moču. Vedci zistili, že optimálne výsledky nastali, keď bol tekvicový olej spárovaný s palmetto olejom.

V. Účinky na zdravie močových ciest

Všeobecne sa zdá, že tekvicový olej má pozitívny vplyv na močové cesty. Tento trakt je tvorený obličkami, močovým mechúrom a močovou trubicou, ktorá spája močový mechúr s močovým otvorom.Vedci v malej štúdii poskytli účastníkom 500 až 1 000 miligramov tekvicového oleja. Účastníci zaznamenali drastické zlepšenie symptómov hyperaktívneho močového mechúra vrátane nočného namočenia.

VI. Účinky na menopauzu

V jednej štúdii sa zistilo, že tekvicový olej pomáha zmierňovať niektoré príznaky menopauzy. To zahrňovalo zníženie návalov horúčavy, bolesti kĺbov a bolesti hlavy. Ženy, ktoré užívali tekvicový olej, tiež zvýšili hladinu HDL, čo je „dobrý“ cholesterol.

Ako môžem získať tekvicový olej?

Rovnako ako ľanové semienko, aj tekvicový olej je možné užívať v tekutej alebo koncentrovanej tabletkovej forme. To je možné zakúpiť v zdravotníckych obchodoch alebo prostredníctvom online obchodu so zdravím. Najčastejšie ľudia berú tekvicový olej vo forme tabliet. Je to zvyčajne preto, lebo je to pohodlnejšie a ľahšie sa prehĺta. Bežne sa predáva v kapsulách s obsahom 1 000 miligramov, ale nájdete ho v rôznych dávkach.

Z lekárskeho hľadiska posúdil Timothy J. Legg, Ph.D., CRNP – Autor: Chaunie Brusie – Aktualizované 19. decembra 2016

 

Zdroje:

 • Axford, S., Mutton, O., & Adams, A. (1991, April). Beyond pumpkin seeds. The British Journal of Psychiatry, 158(4), 573
  bjp.rcpsych.org/content/158/4/573.1
 • Cho, Y. H., Lee, S. Y., Jeong, D. W., Choi, E. J., Kim, Y. J., Lee, J. G., & Cha, H. S. (2014). Effect of pumpkin seed oil on hair growth in men with androgenetic alopecia: A randomized, double-blind, placebo-controlled trial. Evidence-Based Complementary and Alternative Medicine
  ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4017725/
 • El-Mosallamy, A. E., Sleem, A. A., Abdel-Salam, O. M., Shafflie, N., & Kenawy, S. A. (2012, February). Antihypertensive and cardioprotective effects of pumpkin seed oil. Journal of Medicine and Food, 15(2), 180-190
  ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/2208206%208
 • Gossell-Williams, M., Hyde, C., Hunter, T., Simms-Stewart, D., Fletcher, H., McGrowder, D., & Walters, C. A. (2011, October). Improvement in HDL cholesterol in postmenopausal women supplemented with pumpkin seed oil: Pilot study. Climacteric, 14(5), 558-564
  ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21545273
 • Hong, H., Kim, C-S., & Maeng, S. (2009). Effects of pumpkin seed oil and saw palmetto oil in Korean men with symptomatic benign prostatic hyperplasia. Nutrition Research and Practice, 3(4), 323-327
  ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2809240/
 • Morrison, M. C., Mulder, P., Stavro, P. M., Suárez, M., Arola-Arna, A., van Duyvenvoorde, W., & Kleemann, R. (2015, September 25). Replacement of dietary saturated fat by PUFA-rich pumpkin seed oil attenuates non-alcoholic fatty liver disease and atherosclerosis development, with additional health effects of virgin over refined oil. PLoS ONE, 10(9), e0139196
  ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/2640576%205
 • Nishimura, M., Ohkawara, T., Sato, H., Takeda, H., & Nishihira, J. (2014, January-March). Pumpkin seed oil extracted from cucurbita maxima improves urinary disorder in human overactive bladder. Journal of Traditional and Complementary Medicine, 4(1), 72-74.
 • Retrieved from
  ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4032845/
Skip to content