Vitajte v Dr.FYTO katalógu

Produkty a služby kolektívu Dr.FYTO

Delivery | Terms and Conditions | Opening Hours

Top 5 príbehov o bunkovej vede z roku 2020

Anna MacDonald

Science Writer

Preklad: Slavomír Piar

Aj keď tento rok mohli ako titulky dominovať výskumy a objavy COVID-19, v roku 2020 došlo aj k mnohým ďalším neuveriteľným vedeckým prielomom. V tomto zozname sa pozrieme späť na päť najčítanejších spravodajských článkov o bunkových vedách, ktoré boli tento rok publikované v spoločnosti Technology Networks a neobsahujú SARS-CoV-2.

1. Bola objavená metóda opätovného vypestovania chrupavky v kĺboch

Tím vedcov z lekárskej fakulty Stanfordskej univerzity objavil metódu regenerácie kĺbovej chrupavky u myší a ľudského tkaniva. V nadväznosti na predchádzajúcu prácu vedci pomocou chemických signálov nasmerovali kostné kmeňové bunky na vývoj chrupavky namiesto fibrokartily počas hojenia poranenia.

„Chrupavka má v dospelosti prakticky nulový regeneračný potenciál, takže akonáhle dôjde k jej poraneniu alebo odchodu, bolo to, čo môžeme pre pacientov urobiť, veľmi obmedzené. Je nesmierne potešiteľné nájsť spôsob, ako pomôcť telu znova vypestovať toto dôležité tkanivo, “uviedol autor Dr. Charles K.F. Chan v tlačovej správe.

Preklad článku nájdete tu, stačí kliknúť!

Publikované v:: Nature Medicine
Prečítať celý článok tu

2. Zvrátenie procesu reprodukčného starnutia sa u myší

Vedci z University of Queensland, ktorí skúmajú stratu kvality vajíčok, spojenú so starnutím, preukázali, že orálne podávanie malých dávok nikotínamidmononukleotidu (NMN) – prekurzora nikotínamidadeníndinukleotidu (NAD) – môže obnoviť kvalitu vajíčok u myší.

„Naše objavy naznačujú, že existuje príležitosť na obnovenie kvality vajíčok a na navrátenie ženskej reprodukčnej funkcie pomocou orálneho podávania látok zvyšujúcich NAD – čo by bolo oveľa menej invazívne ako IVF. Je však dôležité zdôrazniť, že hoci je to sľubné, potenciálne výhody týchto látok sa ešte musia testovať v klinických skúškach, “poznamenal profesor Hayden Homer v tlačovej správe.

Publikované v:: Cell Reports
Prečítať celý článok tu

3. Objavil sa faktor, ktorý umožňuje regeneráciu pokožky dospelých ako u novorodenca

Vedci z Washingtonskej štátnej univerzity, znepokojení fenoménom, že deti, ktoré podstúpili operáciu in utero, sa narodia bez jaziev, identifikovali transkripčný faktor Lef1, ktorý umožňuje opravu pokožky dospelých bez tvorby jaziev. Tento objav by mohol pripraviť cestu k zlepšeniu liečby kožných rán, ako aj k prevencii starnutia pokožky.

„Dokázali sme vziať vrodenú schopnosť mladej novorodeneckej pokožky regenerovať a preniesť túto schopnosť na starú pokožku,“ uviedol v tlačovej správe Ryan Driskell, odborný asistent na WSU’s School of Molecular Biosciences. “V zásade sme preukázali, že tento druh regenerácie je možný.”

Publikované v:: eLife
Prečítať celý článok tu

4. Úloha génov chromozómu Y v somatických bunkách odhalená

Vedci z Montrealskej univerzity skúmali úlohu, ktorú môžu hrať mužské gény v bunkách iných, ako pohlavných orgánov. Inaktiváciou dvoch mužských génov na chromozóme Y preukázali, že úlohy týchto génov sa neobmedzujú iba na funkciu pohlavných orgánov.

„Náš objav poskytuje lepšie pochopenie toho, ako mužské gény na chromozóme Y umožňujú mužským bunkám fungovať inak ako ženské bunky,“ uviedol v tlačovej správe hlavný autor štúdie Christian Deschepper.

„V budúcnosti by tieto výsledky mohli pomôcť objasniť, prečo sa niektoré choroby vyskytujú u mužov a žien odlišne.“

Publikované v:: Scientific Reports
Prečítať celý článok tu

5. Zmeny v bunkového starnutia môžu mať vplyv na zdravie a vznik chorôb súvisiacich s vekom

Vedci z univerzity v Kumamote navrhli, že existujú štyri odlišné stavy bunkovej starnutia, ktoré vznikajú koordinovanými metabolickými a epigenomickými zmenami;

  1. zahájenie (zastavenie proliferácie),
  2. včasné (protizápalové),
  3. plné (zvýšený zápal a metabolizmus) a
  4. neskoré (znížené množstvo zápalu a metabolizmu).

„Dúfame, že naša práca poskytne vedeckej komunite príležitosť zvážiť nové chápanie mechanizmov starnutia buniek a starnutia tela,“ uviedol profesor Mitsuyoshi Nakao v tlačovej správe.

„Veríme, že fenotypové zmeny v bunkovej starnutí môžu viesť k novým metódam na podporu zdravej dlhovekosti a na kontrolu a prevenciu chorôb súvisiacich s vekom.“

Publikované v:: Trends in Cell Biology
Prečítať celý článok tu

Skip to content