Vitajte v Dr.FYTO katalógu

Produkty a služby kolektívu Dr.FYTO

Delivery | Terms and Conditions | Opening Hours

Všetko, čo potrebujete vedieť o artróze

Čo je to artróza?

Artróza, resp. Osteoartritída (OA) je najbežnejším chronickým (dlhotrvajúcim) ochorením kĺbov. Kĺb je spojením dvoch kostí. Konce týchto kostí sú pokryté ochranným tkanivom nazývaným chrupavka. Pri OA sa táto chrupavka rozpadá a spôsobuje, že sa kosti v kĺbe navzájom trú. To môže spôsobiť bolesť, stuhnutosť a ďalšie príznaky. OA sa vyskytuje najčastejšie u starších ľudí, hoci sa môže vyskytnúť u dospelých v akomkoľvek veku. OA sa tiež nazýva degeneratívne ochorenie kĺbov, degeneratívna artritída a artritída spôsobená opotrebovaním. OA, ktorá je hlavnou príčinou zdravotného postihnutia, postihuje viac ako 30 miliónov mužov a žien. Dôveryhodný zdroj v Spojených štátoch. Tu je všetko, čo potrebujete vedieť o OA, od liečby po prevenciu a ďalšie.

Príčiny artrózy

OA je spôsobená poškodením kĺbov. Toto poškodenie sa môže časom hromadiť, a preto je vek jednou z hlavných príčin poškodenia kĺbov vedúcich k artróze. Čím ste starší, tým viac ste sa opotrebovali na kĺboch.

Medzi ďalšie príčiny poškodenia kĺbov patria poranenia v minulosti, napríklad:

 • roztrhnutá chrupavka
 • vykĺbené kĺby
 • poranenia väzov

Tiež vrátane malformácie kĺbov, obezity a zlého držania tela. Určité rizikové faktory, ako napríklad rodinná anamnéza a pohlavie, zvyšujú riziko osteoartrózy. Zistite, aké sú najčastejšie príčiny OA.

Artróza a chrupavka

Chrupavka je húževnatá gumovitá látka, ktorá je pružná a mäkšia ako kosť. Jeho úlohou je chrániť konce kostí v kĺbe a umožniť im ľahký pohyb proti sebe.

Keď sa chrupavka rozpadne, tieto povrchy kostí sú jamkové a drsné. To môže spôsobiť bolesť v kĺbe a podráždenie okolitých tkanív. Poškodená chrupavka sa nedokáže sama opraviť. Je to preto, že chrupavka neobsahuje žiadne krvné cievy.

Keď sa chrupavka úplne vyčerpá, tlmiaci tlmivý roztok, ktorý poskytuje, zmizne, čo umožňuje kontakt medzi kosťami. To môže spôsobiť intenzívnu bolesť a ďalšie príznaky spojené s OA. Tu je ďalšie, čo potrebujete vedieť o chrupavkách, kĺboch a osteoartróze.

Príznaky artrózy

OA sa môže vyskytnúť v ktoromkoľvek kĺbe. Medzi najčastejšie postihnuté oblasti tela však patria:

 • ruky
 • končeky prstov
 • kolená
 • boky
 • chrbtica, zvyčajne na krku alebo krížoch

Medzi najčastejšie príznaky osteoartrózy patria:

 • bolesť
 • citlivosť (nepríjemné pocity pri stlačení oblasti prstami)
 • tuhosť
 • zápal

Keď bude OA pokročilejšia, bolesť s ňou spojená môže byť intenzívnejšia. Časom sa môže vyskytnúť aj opuch v kĺbe a v okolí. Rozpoznanie skorých príznakov OA vám môže pomôcť lepšie zvládnuť tento stav.

Ťažká artróza

OA je progresívny stav s piatimi stupňami, od 0 do 4. Prvý stupeň (0) predstavuje normálny kĺb. Štádium 4 predstavuje závažnú OA. Nie každý, kto má OA, postúpi až do 4. štádia. Podmienka sa často stabilizuje dlho pred dosiahnutím tejto fázy.

Ľudia so závažným OA majú rozsiahlu alebo úplnú stratu chrupavky v jednom alebo viacerých kĺboch. S tým spojené kostné trenie môže spôsobiť vážne príznaky, ako napríklad:

 • Zvýšený opuch a zápal. Môže sa zvýšiť množstvo synoviálnej tekutiny v kĺbe. Normálne táto tekutina pomáha znižovať trenie počas pohybu. Vo väčšom množstve však môže spôsobiť opuch kĺbov. Fragmenty odlomenej chrupavky môžu tiež plávať v synoviálnej tekutine, čo zvyšuje bolesť a opuch.
 • Zvýšená bolesť. Môžete cítiť bolesť počas aktivít, ale aj keď ste v pokoji. S pribúdajúcim dňom môžete pociťovať zvýšenie svojej bolesti alebo väčšie opuchy kĺbov, ak ste ich často používali počas celého dňa.
 • Znížený rozsah pohybu. Môže sa stať, že sa nebudete môcť pohybovať tiež kvôli stuhnutosti alebo bolestiam kĺbov. To môže sťažiť užívanie si každodenných činností, ktoré predtým ľahko prichádzali.
 • Nestabilita kĺbov. Vaše kĺby sa môžu stať menej stabilnými. Napríklad, ak máte ťažké OA v kolenách, môže dôjsť k zablokovaniu (náhly nedostatok pohybu). Môžete tiež zaznamenať vybočenie (keď vám koleno povolí), ktoré môže spôsobiť pády a zranenie.
 • Ďalšie príznaky. Keď sa kĺb naďalej opotrebováva, môže sa vyskytnúť aj svalová slabosť, ostrohy kostí a deformácia kĺbu.

Poškodenie kĺbov spôsobené ťažkou OA nie je reverzibilné, ale liečba môže pomôcť zmierniť príznaky.

Osteoartritída vs. reumatoidná artritída

OA a reumatoidná artritída (RA) majú rovnaké príznaky, ale sú veľmi odlišné. OA je degeneratívny stav, čo znamená, že sa časom zvyšuje jeho závažnosť. RA je na druhej strane autoimunitná porucha.

Ľudia s RA majú imunitný systém, ktorý si mýli mäkkú výstelku okolo kĺbov s tým, že predstavuje hrozbu pre telo, čo spôsobuje jeho napadnutie v tejto oblasti. Táto mäkká výstelka, ktorá obsahuje synoviálnu tekutinu, sa nazýva synovia. Keď imunitný systém zaháji útok, dôjde k hromadeniu tekutín v kĺbe, čo spôsobí stuhnutosť, bolesť, opuch a zápal.

Ak si nie ste istí, akú formu artritídy máte, najlepšie je porozprávať sa so svojím lekárom. Môžete si však urobiť aj vlastný prieskum.

Diagnóza artrózy

OA je často pomaly sa rozvíjajúce ochorenie, ktoré sa dá ťažko diagnostikovať, kým nezačne spôsobovať bolestivé alebo oslabujúce príznaky. Skorá OA je často diagnostikovaná po nehode alebo inom incidente, ktorý spôsobí zlomeninu vyžadujúcu röntgen.

Okrem röntgenových lúčov môže lekár na diagnostiku OA použiť aj MRI vyšetrenie. Tento zobrazovací test využíva rádiové vlny a magnetické pole na vytváranie obrazov kostí a mäkkých tkanív.

Medzi ďalšie diagnostické testy patrí krvný test na vylúčenie ďalších stavov, ktoré spôsobujú bolesť kĺbov, ako je RA. Na zistenie, či je dna alebo infekcia základnou príčinou zápalu, sa môže použiť aj analýza kĺbovej tekutiny. Prezrite si ďalšie testy použité na diagnostiku artrózy.

Liečba artrózy

Liečba OA je zameraná na zvládnutie symptómov. Typ liečby, ktorý vám najviac pomôže, bude do značnej miery závisieť od závažnosti vašich príznakov a ich lokalizácie. Zmeny životného štýlu, voľnopredajné lieky a domáce lieky často stačia na to, aby vám poskytli úľavu od bolesti, stuhnutosti a opuchu.

Domáce ošetrenie a zmeny životného štýlu pre OA zahŕňajú:

Cvičenie

Fyzická aktivita posilňuje svaly okolo kĺbov a môže pomôcť zmierniť stuhnutosť. Zamerajte sa na najmenej 20 až 30 minút fyzického pohybu, minimálne každý druhý deň. Vyberajte jemné aktivity, ktoré nemajú malý dopad, napríklad chôdzu alebo plávanie. Tai chi a jóga môžu tiež zlepšiť pružnosť kĺbov a pomôcť pri liečbe bolesti. Zabezpečte si podložky na jogu.

Strata váhy

Nadváha môže namáhať kĺby a spôsobovať bolesť. Zhadzovanie prebytočných kilogramov pomáha zmierniť tento tlak a znižuje bolesť. Zdravá váha môže tiež znížiť riziko ďalších zdravotných problémov, ako je cukrovka a srdcové choroby.

Dostatočný spánok

Uvoľnenie svalov môže znížiť opuch a zápal. Buďte k sebe láskaví a nepreháňajte to. Dostatok spánku v noci vám tiež môže pomôcť efektívnejšie zvládať bolesť.

Terapia teplom a chladom

Môžete experimentovať s terapiou teplom alebo chladom, aby ste zmiernili bolesť a stuhnutosť svalov. Chladný alebo horúci obklad priložte na boľavé kĺby na 15 až 20 minút niekoľkokrát denne.

Tieto postupy môžu pomôcť zmierniť vaše príznaky a zlepšiť kvalitu života.

Cvičenie na artrózu

Jemné naťahovacie cvičenia môžu byť veľmi užitočné pre ľudí s OA, najmä ak máte stuhnutosť alebo bolesť v kolenách, bedrách alebo chrbte. Strečing môže pomôcť zlepšiť pohyblivosť a rozsah pohybu.

Rovnako ako pri iných cvičebných plánoch, poraďte sa pred začiatkom so svojím lekárom, aby ste sa uistili, že je pre vás ten správny postup. Ak strečingové cvičenia dostanú zelenú, vyskúšajte tieto štyri cviky na artrózu.

Lieky na artrózu

Existuje celý rad rôznych druhov OA liekov, ktoré vám môžu pomôcť pri úľave od bolesti alebo opuchu. Zahŕňajú:

Perorálne analgetiká. Tylenol (acetaminofén) a ďalšie lieky proti bolesti zmierňujú bolesť, ale nie opuch.
Lokálne analgetiká. Tieto OTC produkty sú dostupné vo forme krémov, gélov a náplastí. Pomáhajú znecitliviť oblasť kĺbov a môžu poskytnúť úľavu od bolesti, najmä pri miernych bolestiach artritídy.
NSAID (nesteroidné protizápalové lieky). NSAID ako Advil (ibuprofén) a Aleve (naproxén) zmierňujú opuch aj bolesť.
Cymbalta. Váš lekár vám môže predpísať antidepresívum Cymbalta (duloxetín), ktoré vám bude predpísané, aby vám pomohol pri úľave od bolesti OA.
Kortikosteroidy. Tieto lieky na predpis sú dostupné v orálnej forme. Môžu sa tiež podať injekciou priamo do kĺbu.
Váš lekár vám môže odporučiť vyskúšať OTC riešenia ako prvú líniu obrany. Získajte viac informácií o OTC a možnostiach predpisovania osteoartrózy.

Prírodné liečby artrózy

Alternatívne spôsoby liečby a doplnky môžu pomôcť zmierniť príznaky ako zápal a bolesť kĺbov. Niektoré doplnky alebo bylinky, ktoré môžu pomôcť, zahŕňajú:

 • rybí olej
 • zelený čaj
 • zázvor

Medzi ďalšie alternatívne možnosti liečby patria:

 • akupunktúra
 • fyzická terapia
 • masážna terapia
 • Ďalšie lieky sa môžu pohybovať od kúpeľov s Epsomskou soľou, po použitie horúcich alebo studených obkladov.

Pred použitím by ste sa mali poradiť so svojím lekárom o všetkých bylinách alebo doplnkoch, ktoré zvažujete. Pomôže to zabezpečiť ich bezpečnosť a účinnosť a nebude mať vplyv na iné lieky, ktoré užívate. Máte záujem o prírodnejšie domáce lieky na OA? 

Diéta na artrózu

Zdravé stravovanie nemusí mať negatíva, ale ak máte OA, je obzvlášť dôležitá strava a výživa.

Najprv budete chcieť udržiavať svoju váhu v normálnom rozmedzí, aby ste znížili zbytočný tlak na kĺby.

K dispozícii je tiež výskum, ktorý naznačuje, že niektoré typy OA, ako je osteoartróza kolena, reagujú pozitívne na stravu s vysokým obsahom flavonoidov, ktoré sú živinami nachádzajúcimi sa v ovocí a zelenine. Antioxidanty obsiahnuté v mnohých druhoch ovocia a zeleniny tiež môžu pomôcť v boji proti voľným radikálom produkovaným zápalom. Voľné radikály sú molekuly, ktoré môžu spôsobiť poškodenie buniek.

Kvalitná strava môže pomôcť zmierniť príznaky OA zmiernením zápalu a opuchu. Jesť potraviny s vysokým obsahom nasledujúceho môže byť veľmi prospešné:

 • vitamín C
 • vitamín D
 • beta karotén
 • omega-3 mastné kyseliny

Pomôže tiež zvýšenie príjmu potravín s protizápalovými vlastnosťami. Zoznámte sa s ďalšími dôvodmi a spôsobmi, ako sa dobre stravovať, keď žijete s OA.

Artróza vo vašich rukách

Artróza môže postihnúť jednu alebo niekoľko oblastí vašich rúk. Tieto oblasti často zahŕňajú končeky prstov, stredné kĺby každého prsta, kĺb spájajúci palec a zápästie a samotné zápästie. Postihnuté kĺby do veľkej miery určujú príznaky, ktoré sa vyskytujú. Medzi tieto príznaky často patrí:

 • tuhosť
 • bolesť
 • opuch
 • začervenanie
 • slabosť
 • problémy s pohybom prstov
 • znížený rozsah pohybu
 • chrumkavý zvuk pri pohybe prstami
 • problémy s uchopením alebo držaním predmetov

Ženy sú náchylnejšie na OA v ruke ako muži a zvyčajne ju dostávajú v mladšom veku. Hand OA môže mať veľký vplyv na vašu schopnosť vykonávať úlohy spojené s každodenným životom. Môže však pomôcť liečba od zmeny životného štýlu po chirurgický zákrok. Prečítajte si viac o OA v rukách a o tom, ako s ním zaobchádzať.

Artróza v bokoch

OA sa môže vyskytnúť v jednom alebo oboch bokoch. Týmto spôsobom sa líši od RA, ktorá sa zvyčajne vyskytuje v oboch bokoch súčasne.

Hip OA je pomaly degeneratívny stav. Mnoho ľudí zistí, že sú schopní bojovať so svojimi príznakmi mnoho rokov pomocou liekov, cvičení a fyzikálnej terapie. Pomôcť môžu aj podpery, napríklad palice.

Ak sa stav zhorší, môžu vám poskytnúť úľavu steroidné injekcie, iné lieky alebo chirurgický zákrok. Pomôcť môžu aj alternatívne terapie a nové technológie sú na obzore. Tu je to, čo potrebujete vedieť o mnohých možnostiach liečby OA bedrového kĺbu.

Artróza v kolenách

Rovnako ako OA bedrového kĺbu, aj OA kolena sa môže vyskytnúť na jednom alebo oboch kolenách. Pri OA kolena môže hrať úlohu vek, genetika a poranenie kolena.

Športovci, ktorí sa sústredia iba na jeden šport, ktorý vytvára rozsiahle a opakujúce sa pohyby, ako napríklad beh alebo tenis, môžu byť vystavení zvýšenému riziku OA. Rovnako ak sa venujete iba jednému druhu fyzickej aktivity, môže to nadmerne zaťažiť niektoré svaly a naopak spôsobiť slabosť a nestabilitu kolenného kĺbu. Rôzne vaše aktivity pomáhajú pracovať s rôznymi svalovými skupinami a umožňujú tak posilnenie všetkých svalov okolo kolena.

Liečba OA kolena závisí od štádia stavu. Dozviete sa viac o fázach OA v kolene a o tom, ako sa s každou z nich zaobchádza.

Kolenná ortéza pre artrózu

Nosenie ortézy okolo kolena môže byť vynikajúcim nechirurgickým zákrokom na OA kolena. Ortézy môžu znížiť opuch a tlak. Môžu tiež zvýšiť stabilitu vášho kolena presunutím váhy od poškodenej časti kolena. To umožňuje väčšiu mobilitu.

Existuje niekoľko druhov kolenných výstuh. Niektoré môžu byť upravené na mieru pre vás a iné sú k dispozícii OTC. Váš lekár vám môže odporučiť vyskúšať rôzne druhy trakov na rôzne činnosti. Zistite, aký je najlepší typ výstuhy pre vašu OA.

Krčná artróza

Cervikálna OA sa tiež označuje ako OA krku alebo ako cervikálna spondylóza. Je to stav súvisiaci s vekom, ktorý postihuje viac ako 85 percent ľudí vo veku nad 60 rokov. Vyskytuje sa u mužov i žien.

Krčná chrbtica je umiestnená na krku a obsahuje fazetové kĺby. Tieto kĺby pomáhajú udržiavať pružnosť chrbtice a umožňujú tak plný rozsah pohybu. Keď sa chrupavka okolo kĺbov fazety začne opotrebovávať, dôjde k OA krčka maternice.

Cervikálna OA nemusí vždy spôsobovať príznaky. Ak sa tak stane, príznaky sa môžu pohybovať od miernych až po závažné a zahŕňajú:

 • bolesť v lopatke, dole na ruke alebo v prstoch
 • svalová slabosť
 • stuhnutosť na krku
 • bolesť hlavy, väčšinou v zadnej časti hlavy
 • mravčenie alebo necitlivosť na rukách alebo nohách

Príležitostne sa môžu vyskytnúť závažnejšie príznaky, ako je strata kontroly nad močovým mechúrom alebo črevami alebo strata rovnováhy. Skontrolujte rizikové faktory a možnosti liečby cervikálnej OA.

Artróza chrbtice

Ak máte bolesti chrbta, môžete mať artrózu chrbtice. Tento stav ovplyvňuje fazetové kĺby umiestnené v dolnej časti chrbta a na zadku. Vek a trauma chrbtice sú potenciálnymi faktormi pri spinálnej OA. Tento stav sa vyskytuje skôr u žien ako u mužov. Zvýšené riziko môžu mať aj ľudia, ktorí majú nadváhu alebo ktorých práca si vyžaduje drepy a sedenie.

Príznaky spinálnej OA sa môžu líšiť v závažnosti. Zahŕňajú:

 • stuhnutosť alebo citlivosť v kĺboch ​​na chrbte
 • slabosť, necitlivosť alebo mravčenie v rukách alebo nohách
 • znížený rozsah pohybu

Je dôležité venovať pozornosť týmto príznakom. Ak sa spinálna OA nelieči, môže sa zhoršiť a spôsobiť závažnejšie príznaky a zdravotné postihnutie. Prečítajte si viac o OA chrbtice.

Prevencia artrózy

Môžete mať rizikové faktory pre OA, ktoré nemôžete ovplyvniť, ako napríklad dedičnosť, vek a pohlavie. Dajú sa však ovládať ďalšie rizikové faktory a ich riadenie môže pomôcť znížiť vaše riziko OA.

Nasledujúce tipy vám môžu pomôcť zvládnuť rizikové faktory, ktoré máte pod kontrolou:

 • Podporte svoje telo. Ak ste športovec alebo vášnivý cvičenec, dbajte na starostlivosť o svoje telo. Noste atletické podpery a obuv, ktorá znižuje dopad na vaše kolená. Nezabudnite tiež obmieňať svoje športy, aby si zacvičili všetky vaše svaly, nielen zakaždým rovnaké svaly.
 • Sledujte svoju váhu. Udržujte svoj index telesnej hmotnosti (BMI) v rozmedzí zodpovedajúcom vašej výške a pohlaviu.
 • Držte sa zdravej výživy. Jedzte rad zdravých potravín so zameraním na čerstvú zeleninu a ovocie.
 • Doprajte si dostatok odpočinku. Doprajte svojmu telu dostatok príležitostí na odpočinok a spánok.
 • Ak máte cukrovku, kontrola vášho cukru v krvi vám tiež môže pomôcť zvládnuť riziko OA. Zistite, ako inak môžete zvládnuť svoje riziko a zabrániť OA.

Výhľad na artrózu

OA je chronický stav, ktorý je nevyliečiteľný, ale s liečbou sú vyhliadky pozitívne. Neignorujte príznaky chronickej bolesti a stuhnutosti kĺbov. Čím skôr sa porozprávate so svojím lekárom, tým skôr dostanete diagnózu, zahájite liečbu a zlepšíte kvalitu svojho života.

Skip to content