Vitajte v Dr.FYTO katalógu

Produkty a služby kolektívu Dr.FYTO

Delivery | Terms and Conditions | Opening Hours

Fungujú domáce lieky na artrózu?

Osteoartróza (OA) je degeneratívne ochorenie. Liečba sa spolieha na kombináciu konvenčnej medicíny a zmien životného štýlu. Lieky môžu liečiť bolesť, ale pri dlhodobom užívaní sa môžu vyskytnúť vedľajšie účinky. Domáce lieky, zmeny životného štýlu a prírodné lieky môžu pomôcť pri liečbe bolesti s OA s menším počtom vedľajších účinkov. Niektoré metódy môžu dokonca zabrániť zhoršeniu OA.

Domáce lieky nemajú nahradiť vašu doterajšiu liečbu. Môžu však poskytnúť väčšiu úľavu pre OA. Je však dôležité, aby ste sa o domácich liekoch a zmenách životného štýlu porozprávali s lekárom skôr, ako ich vyskúšate.

Teplé a studené obklady

Pokiaľ ide o bolesť, môžu byť veľmi prospešné teplé a studené obklady. Nespôsobujú dlhodobé vedľajšie účinky, ktoré by lieky mohli mať. Teplo je užitočné pre stuhnutosť kĺbov a studené obklady sú najlepšie pri bolestiach kĺbov.

Kompresie môžu znížiť bolesť svalov alebo kŕče obklopujúce kĺb. Výroba kompresie môže byť taká jednoduchá ako použitie teplého alebo studeného uteráka.

Epsomský soľný kúpeľ

Epsomské soľné kúpele môžu poskytnúť celoplošnú úľavu, najmä pri bolestiach kĺbov. Horčík v epsomskej soli môže pomôcť pri zápaloch a bolestiach. Epsomskú soľ si môžete kúpiť v drogérii. Tieto kúpele sú dostatočne bezpečné, ak netrvajú dlhšie než 30 minút tak často, ako chcete. Použite 2 šálky epsomskej soli v kúpeli s teplou vodou pri teplote asi 38 ° C.

Miestne masti a krémy

Možno budete chcieť vyskúšať miestne verzie ako alternatívu k liekom na orálny predaj (OTC), ako je acetaminofén a ibuprofén. Tieto gély a krémy môžu obsahovať aspirín alebo analgetiká na tlmenie bolesti. Môžete ich aplikovať priamo na postihnuté kĺby. Tieto výrobky môžu dobre fungovať v oblastiach, ktoré sa nachádzajú v blízkosti povrchu kože, ako sú napríklad kolená.

Ďalším aktuálnym domácim liekom je kapsaicín. Kapsaicín je zlúčenina ktorú obsahujú pálivé chilli papričky. Najlepšie funguje, keď si ho natierate na boľavé kĺby trikrát až štyrikrát denne. Po každom použití si umyte ruky, aby ste zabránili náhodnému zasiahnutiu očí.

Možno budete chcieť vyskúšať aj iné masti, ako je tigrí balzam alebo konská masť. Pred experimentovaním s niektorým z týchto produktov sa poraďte so svojím lekárom.

Podporné zariadenia

Rôzne typy pomocných zariadení môžu ponúkať ďalšiu podporu bez potreby liekov. Presné zariadenia, ktoré si vyberiete, závisia od postihnutých kĺbov. Možnosti zahŕňajú:

 • rovnátka
 • palice
 • uchopovacie alebo uchopovacie nástroje
 • tejpovanie kolena (nezabudnite najskôr ukázať svojho lekára alebo fyzioterapeuta)
 • vložky do topánok

Prírodné lieky

Prírodné lieky majú čoraz väčšiu obľubu v podmienkach, ako je OA. Niektorí ľudia veria, že môžu byť bezpečnejšie, pretože majú menej vedľajších účinkov v porovnaní s tradičnými liekmi.

Poraďte sa so svojím lekárom o nasledujúcich prírodných liekoch. „Prírodné“ bylinné doplnky môžu mať vedľajšie účinky a môžu interagovať s liekmi, ktoré užívate. Vždy si nezabudnite kúpiť doplnky od renomovaného zdroja.

Zelený čaj: Protizápalový nápoj

Zelený čaj obsahuje polyfenoly. Tieto zlúčeniny môžu pomôcť znížiť zápal a potrebu liekov. Jedna štúdia z výskumu artritídy a dôveryhodného zdroja pre artritídu uviedla, že zelený čaj zvyšuje ochranu chrupavky.

Vzhľadom na riziko problémov s pečeňou a nežiaduce účinky koncentrovaných množstiev sa zelený čaj odporúča užívať s mierou.

Zázvor-Ďumbier: lieky na tlmenie bolesti

Perorálny zázvor je tiež známy pre zníženie bolesti z OA. Podľa štúdie z roku 2015 zameranej na osteoartritídu a chrupavku môže zázvor dlhodobo užívaný dokonca znížiť riziko zdravotného postihnutia súvisiaceho s OA. Kvôli riziku vedľajších účinkov odporúča Národné centrum pre doplnkové a integrované zdravie dôveryhodný zdroj namiesto doplnkových foriem používať zázvor mierne ako korenie.

Čítajte viac: Pripravte zázvorový čaj pre jeho výhody »

Najväčším rizikom predávkovania zázvorom sú abstinenčné príznaky. Ďumbier môže spôsobiť podráždenie žalúdka, hnačky a pálenie záhy. Môže tiež interagovať s liekmi na predpis, ako je Warfarín, pretože je to antikoagulant (riedidlo krvi).

Kurkuma (kurkumín): Lieči zápaly, bolesť a stuhnutosť

Kurkumín je účinná látka v kurkume. Je to súčasť rodiny zázvorov, ale môže pomôcť OA rôznymi spôsobmi. Štúdie, ktorým dôveryhodný zdroj ukazuje, že látka môže bojovať proti zápalovým zlúčeninám. Môže tiež pomôcť znížiť bolesť a stuhnutosť počas vzplanutia OA.

Na liečbu artritídy odporúča Nadácia pre artritídu nasledujúce možnosti dávkovania:

kapsuly: 400 až 600 miligramov až trikrát denne
práškový koreňový extrakt: 0,5 až 1 gram, trikrát denne
Ak užívate kurkumu, pravdepodobne budete musieť pridať čierne korenie, aby ste aktivovali výhody byliny. Aj keď je kurkuma všeobecne bezpečná, môže spôsobiť nevoľnosť a môže interagovať s liekmi na riedenie krvi.

Zmeny životného štýlu

Pre dlhodobejšiu úľavu sú zmeny životného štýlu často účinné. Pravidelné cvičenie, zdravá strava a udržiavanie hmotnosti môžu pomôcť zlepšiť zdravie a funkciu kĺbov. Svaly stabilizujúce vaše kĺby časom posilnia a chránia pred poškodením.

Zostaňte aktívny

Cvičenie môže byť ťažké pri bolestivých kĺboch. Ale zostať aktívny môže z dlhodobého hľadiska znížiť bolesť a dokonca posilniť svaly, aby sa zabránilo ďalšiemu poškodeniu kĺbov. Nadácia Arthritis Foundation tvrdí, že cvičenie je „najefektívnejšou liečbou bez liekov na zníženie bolesti a zlepšenie pohybu pri osteoartritíde“.

Najlepšie typy cvičení pre OA používajú mierny odpor, zlepšujú flexibilitu, ponúkajú aeróbny prvok a majú malý dopad. Možnosti zahŕňajú:

 • Bicyklovanie
 • plávanie
 • Tai Chi
 • chôdza
 • joga

Pred začatím akýchkoľvek nových cvičení sa poraďte so svojím lekárom, najmä ak ste predtým neboli aktívni. Nadácia Arthritis Foundation odporúča každý týždeň 150 minút aeróbneho cvičenia pri miernej intenzite. Môžete tiež začať s kratšími časmi cvičenia a pridať si čas, keď budete silnejšie.

Môžete napríklad začať chodiť po dobu 10 minút a postupne zvyšovať rýchlosť a dĺžku prechádzok. Ak začínate cvičiť, po tréningu vás môže mierne potrápiť. To by mohlo znamenať, že si musíte vziať deň alebo dva pauzy a potom pokračovať v tréningovom režime. Neprestávajte cvičiť úplne.

Jedzte jedlá vhodné pre OA

Vyvážená strava vám môže pomôcť cítiť sa lepšie a schudnúť. Výskum ukazuje, že niektoré potraviny sú pre OA obzvlášť prospešné.

Jedzte toto:

 • brokolica
 • citrusové ovocie
 • ryby bohaté na omega-3 mastné kyseliny (tuniak, losos, makrela)
 • cesnak (obsahuje dialyldisulfid, ktorý môže znížiť poškodenie chrupavky
 • zelený čaj
 • nízkotučné mliečne výrobky (vápnik a vitamín D môžu podporovať zdravie kĺbov a kostí)
 • orechy
 • rastlinné oleje vyrobené z avokáda, olív, svetlicového oleja a vlašských orechov

Na druhej strane niektoré potraviny môžu zhoršiť príznaky OA zvýšením zápalu tela.

Vyvarujte sa tomuto:

 • alkoholu
 • aspartam (umelé sladidlo)
 • soľ
 • nasýtené a trans-tuky
 • cukor
 • biely chlieb
 • ryža

Udržujte si zdravú váhu

Podľa Nadácie pre artritídu kladie každá libra telesnej hmotnosti na kĺby ekvivalentné tri až šesť libier. Chudnutie môže viesť k zmierneniu bolesti kĺbov a prevencii OA ešte dlhú cestu. To môže byť užitočné aj pre ľudí s OA v kolenách a bokoch, pretože tieto kĺby majú veľkú váhu.

Kedy navštíviť svojho lekára
OA je chronický (celoživotný) stav bez liečby. Zvládnutie vášho stavu a príznakov môže viesť k ďalšiemu poškodeniu kĺbov. Zmeny životného štýlu a domáce a prírodné lieky môžu doplniť váš liečebný plán. Môžu dokonca poskytnúť ďalšiu úľavu.

Aj keď tieto zmeny môžu znamenať veľký rozdiel, je dôležité vedieť, kedy potrebujete navštíviť svojho lekára. Možno sa budete musieť dohodnúť na stretnutí v prípade vzplanutia, ak sa vaše príznaky zhoršia alebo ak váš súčasný liečebný plán nepomáha. Váš lekár by mal skontrolovať vaše bolesti a stuhnutosť kĺbov, či nie sú potenciálne poškodené.

Skip to content