Vitajte v Dr.FYTO katalógu

Produkty a služby kolektívu Dr.FYTO

Delivery | Terms and Conditions | Opening Hours

Baza čierna

Čierna baza (lat. Sambucus nigra), je ker (niekedy i stromovitého vzrastu), s bohatými zloženými skupinami silno zapáchajúcich bielych, žltobielych  kvetov, niekedy tiež vo farbe slonovej kosti. Plody sú čierne šťavnaté kôstkovice, obsahujúce veľké množstvo čiernofialovej šťavy.

Zber a sušenie čiernej bazy

U nás zbierame kvety (Flos sambuci), plody (Fructus sambuci) a listy (Folium sambuci).

Na jar sa zbierajú kvetenstvá. Odstrihávajú sa a ukladajú do košíkov, aby sa nezaparili. Sušíme celé kvetenstvo, najlepšie zavesené na šnúrach, poprípade v malej slabej vrstve, vždy v tieni, pri teplote max do 45 ° C. Pokiaľ sušená zmes zahnedla,  stáva sa bezcennou. Všetky zdravé látky sekundárneho metabolizmu boli zničené.

Na jeseň sa zbierajú a vykupujú plody. Sušenie musíme začať na slnku, dosúšať sa však odporúča umelým teplom tak, aby sa dali strhnúť stopky. Dobre vysušené plody majú čiernofialovú farbu, lesknú sa, majú kyslasto sladkú chuť. Čerstvé kvety majú nepríjemný prenikavý zápach, ktorý po usušení zmizne. Droga si zachováva silný, ale celkom príjemný charakteristický pach. Listy sušíme na slnku, ale tiež v exteriéri.

Pomer zoschnutia  je u kvetov 6: 1, u plodov 8: 1 a u listov 4 (5): 1. Baza majú široké využitie pre prípravu marmelád, džemov, lekváru, kompótov, môžeme z nich tiež prichystať sirup alebo bazové víno.

Kvety obsahujú silice, slizy, triesloviny, glykozidy (sambunigrin a rutín), organické kyseliny (jablčnú, octovú, valérovú) a vitamín C.

Plody obsahujú cukry, kyselinu jablčnú, triesloviny, pektín, v čerstvom stave vitamín C, v šupke a v semenách vitamín A a skupinu vitamínov B – B1, B2, B6, B12, tiež kyselinu panthotenovú.  V čerstvom stave sú plody bazy mierne jedovaté, preto by sa mali požívať len po tepelnej úprave alebo procesom fotosyntézy ako sirup.

Listy obsahujú živicu, glykozidy, sambunigrin, sambucin a značné množstvo vápnika.

Kým čaj z kvetov sa používa pri nachladnutí, účinky plodov sú oveľa výnimočnejšie. Dokážu pomôcť aj pri takých ochoreniach, s ktorými si mnohokrát nevie rady aj lekárska veda, ako je napr. migréna, akútny alebo chronický zápal trojklaného nervu a poradí si aj s bolesťami chrbta, kĺbov, dokáže vyliečiť ischias. Okrem toho zlepšuje látkovú výmenu a je výrazným pomocníkom v boji s nadbytočnými kilami. Čierna baza má v ľudovom liečiteľstve zaslúžený rešpekt pri liečbe chorôb z prechladnutia a respiračných ochorení, ako sú chrípka, angína, bronchitída, kašeľ, nádcha, zápal dutín a pod. Stimuluje potenie, čím dokáže znižovať teplotu a pomáha nám zbaviť sa usadeného sekrétu v dýchacích cestách, zlepšuje vykašliavanie a uľahčuje dýchanie. Pre tento účel ju môžeme používať vo forme čaju, buď ako samotný, alebo v kombinácii napr. s lipovým kvetom, podbeľom, divozelom, hluchavkou, žihľavou, skorocelom a pod. Aj sirup z kvetov je vhodným liekom, pripravujeme z neho šťavu s citrónom, ktorú podávame chorému, užívať ho môžeme aj po lyžičkách niekoľkokrát denne, alebo ho pridávame do čaju.

Odporúčame nahliadnuť aj do nasledovných odkazov:

  1. https://sk.wikipedia.org/wiki/Baza_%C4%8Dierna
  2. https://www.dobrarada.sk/clanok/cierna-baza-magicky-liecivy-ker.html
  3. https://www.nazdravie.sk/baza-cierna/
Skip to content