Vitajte v Dr.FYTO katalógu

Produkty a služby kolektívu Dr.FYTO

Delivery | Terms and Conditions | Opening Hours

Bazový sirup

Baza čierna (Sambucus nigra)

Bazový sirup vyrábame rovnakou technológiou ako sirup smrekový. Vlastne nehovoríme radšej o sirupe, pretože tento sirup sa nevarí, nepridáva sa doň voda, ani žiadna iná chemická látka. Doslova ide o nektár, ktorý vznikne vďaka slniečku a pridaného cukru. Pri zbere odlomené časti rastlín padajú do abiotického šoku, pričom uvoľňujú stresové bielkoviny, ktoré hľadajú výživu, cukror. Vďaka správnemu naloženiu do dózy, cukor majú na dosah. Vďaka fotosyntéze môže nastať proces rozväzovania zložitých cukrov v rastline obsiahnutých.  Tým sa v nektári uložia aj éterické látky.

Až ďalším derivátom spracovania zrelej brečky je sirup, ktorý sa už získava macerovaním vo vode. V našej zemepisnej šírke baza kvitne približne v rovnakom období ako pučia smreky. Hádam o trochu dlhšie do leta. Preto zber kvetov bazy u nás bezprostredne nadväzuje na zber smrekových výhonkov. Predtým sme používali len čistý kvet bazy, zbavený zelených častí. Po piatich rokoch experimentovania, možno povedať, že je to chyba. Keď sme ponechali mäkké zelené časti dosahovali sme väčší výnos a lepšiu chuť sirupu a navyše sirup získal veľkú odolnosť voči plesniam. Z čistého kvetu, naloženého do 3,8 l dózy, sme dostali okolo 600 ml sirupu. Pridaním mäkkých zelených častí, ktoré sú normálne súčasťou kvetu sme dosiahli výnos z 3,8 l dózy až 1000 ml sirupu.

Naše skúsenosti s bazovým sirupom, pripraveným fotosyntézou sú ohromujúce.  Tým, že bazový kvet naložíme do pohárov bezprostredne po zbere, zachytíme aj všetky tie prchavé látky ako sú terpény a fytoncídy. Tieto éterické látky sa uvoľňujú, prchajú  už pri teplote 17°C. Sú to látky sekundárneho metabolizmu, ktorých úlohou je chrániť

vývoj kvetu proti škodlivým baktériám a vírusom a zároveň lákajú opeľovačov. Tieto látky sú pre nás nesmierne osožné. Aj samotný bazový sirup veľmi dobre odoláva plesniam.

Ľudové receptúry odporúčajú pripravovať bazový sirup varením vo vode. Asi je zrejmé, že to podstatné sa varením stratí a ostane len voňavý sladký čaj, ktorý na vzduchu okamžite oxiduje. Napriek tomu určité liečivé účinky zostanú, no oproti sirupu, pripraveného fotosyntézou sú mizivé. Nie je to škoda?

Ľudia sú zvyknutí sušiť kvet bazy, čo má za následok stratu týchto éterických látok, no na druhej strane sušením vzrastá obsah vitamínu C.

Skip to content