Vitajte v Dr.FYTO katalógu

Produkty a služby kolektívu Dr.FYTO

Delivery | Terms and Conditions | Opening Hours

Sabinény

Sabinén je monoterpén, ktorý sa nachádza v éterických olejoch Smreka obyčajného (Picea abies), Duba holmového (Quercus ilex), muškátového oriešku, Bay Laurel (lat. Laurus nobilis, u nás známy ako Vavrín pravý alebo ľudovo Bobkový list) a stromu Clausena anisata, rastúceho v subsaharskej Afrike.

Ako monotepén je dôležitým pre výrobu éterických olejov, ale je rovnako dôležitý aj pre priemysel, špecializujúci sa na potravinárske príchute alebo vôňu. Dôvodom je, že sabinén je zmesou, ktorá prináša ten korenistý nádych do čiernych korení, rovnako ako silný olejovitý činiteľ z mrkvového oleja a oleja z čajovníka. Je tiež celkom vonný, so stredne silným aromatickým profilom. Tí, ktorí používajú tieto éterické oleje, môžu ťažiť z pochopenia úlohy, ktorú sabinén hrá pri svojej účinnosti alebo výhodách. Každý éterický olej je jednoducho koncentrovaný olej obsahujúci špecifické prchavé a aromatické zlúčeniny, ktoré sa prirodzene nachádzajú v zdrojových rastlinách. Monoterpény sú najbežnejšie a najhojnejšie zlúčeniny v éterických olejoch, medzi ktoré patrí aj sabinén. Ako bolo publikované odbornou verejnosťou o monoterpénoch, “najčastejšie sa vyskytujú ako zložité zmesi, pozostávajúce z ťažko oddeliteľných izomérov. Tieto éterické oleje majú množstvo účinkov, ako napríklad allelochemické funkcie medzi rastlinami a medzi rastlinami a predátormi. Bola tiež pozorovaná úloha pri hojení rán.

Hoci gáfor je takmer čistý monoterpén, v iných prírodných zdrojoch nenájdete monoterpény s veľkou hustotou. Môžu sa však nachádzať vo vyšších koncentráciách v prírode a najmä v lesoch. Toto je hlavným prínosom pre zdravie a wellness trend, známy ako kúpanie prírodou, Shinrin-Yoku, pri ktorom jednotlivec strávi čas chôdzou, meditáciou a činnosťou dychových cvičení v prírode. Predpokladá sa, že inhalované monoterpény prinášajú ozdravné účinky a benefity, a to v akomkoľvek aromaterapeutickom režime.

Základné informácie o sabinéne

Existuje nejaký špecifický záujem týkajúci sa sabinénu ako monoterpénu?

Jeho chemickým názvom je 4-metylidén-l-propán-2-ylbicyklo [3.1.0] hexán a zlúčenina sa vyznačuje svojimi silnými organoleptickými vlastnosťami, ktoré obsahujú jedinečnú vôňu.

Vlastnosti ako:

“drevitá, pikantná, citrusová a módna so zelenými, mastnými a bahnitými odtieňmi”,

opisujú jeho typ chuti, ale iné zdroje tiež opisujú, že majú vôňový profil, ktorý je tropický, mastný, borovicovitý, bylinný a suchý, pripomínajúci čierne ríbezle.

Sabinén je bezfarebná až svetložltá číra kvapalina a je rozpustná vo vode a alkohole. Extrahuje sa prostredníctvom hydrodistilácie a extrakcie CO2. Je pomerne široko používaný a odhaduje sa, že priemerný spotrebiteľ v USA má príjem približne 14 mikrogramov denne vo všetkom od ochutenia po kozmetické a toaletné potreby.

Je odvodený od mnohých rôznych rastlinných druhov vrátane tých, ktoré už boli spomenuté, rovnako ako obrovský zoznam prírodných olejov. Od korenín po čerstvý vavrínový olej, od bergamotu po ovocný olej Cananga, môže byť významnou súčasťou mnohých makeup-ov na báze esenciálnych olejov. Je to zhruba 10% oleja z mrkvy a až 69% Cassis bud – oleja z pupeňov čiernych ríbezlí.

Tiež sa považuje za životaschopnú liečebnú a liečivú zložku, ako aj ponúka veľmi silné chuťové a aromatické vlastnosti. Najčastejšie sa používa alebo mieša s vôňami alebo olejmi z bobúľ, citrusov, manga, majoránky, muškátového oriešku, korenia, maliny, korenia, tropických a vanilkových vôní. Nesmie sa však kombinovať s jalovcovými olejmi, pretože to predstavuje riziko toxicity.

Sabinén pre zdravie ľudí

Vo svojom prirodzenom stave má sabinén “silné radikálne vyplachovanie ” a preto je zložkou mnohých éterických olejov, ktoré sú osvedčené ako antioxidanty.

Boli tiež zaznamenané jeho ozdravné účinky, ako:

  • Protizápalové štúdie zaznamenali jeho prítomnosť v éterickom oleji Oenanthe crocata L a zistili, že je zodpovedný za protizápalové schopnosti olejov.
  • Zlúčenina proti rakovine – Viaceré štúdie skúmali jej účinnosť v boji proti nádorom pri leukémii a zistili, že je účinná.
  • Antioxidant – To je štúdia, ktorá určila, že sabinén má radikálne čistiace účinky, čo z neho robí silnú antioxidačnú zlúčeninu.
  • Antifungálna látka – Viac ako tucet štúdií poukazuje na to, že má fungicídne schopnosti.

Používa sa tiež na zápal kože a dermatofytózu. Dokonca sa osvedčil ako silný antibakteriálny prostriedok pri používaní na boj proti grampozitívnym baktériám. Pri použití v oleji z čajovníka je sabinén zodpovedný za antiseptické aj antibakteriálne správanie sa oleja.

Sabinene ako monoterpén v éterických olejoch

Éterické oleje často majú toľko terpénov a monoterpénov, že je možné využívať ich rozsiahlu škálu benefitov. Ako už bolo uvedené, laboratórne štúdie ukázali, že sabinén je účinný na mnoho dôležitých spôsobov, ale je tiež užitočné pozrieť sa na ne cez filter monoterpénov a ich prínosy.

Napríklad jedna štúdia poznamenala, že obsah sabinénu v oleji z čajovníka je to, čo robí tento obzvlášť populárny olej ako účinnú anti-helicobacter, antiseptickú a antibakteriálnu zložku. Hneď ďalšia štúdia ukazuje, že obsah sabinénu špecifickej odrody jalovca umožňuje, aby bol porovnateľný s komerčnými antibiotikami, čo znamená, že môže prispieť k antimikrobiálnym vlastnostiam esenciálneho oleja.

Tak ako to často býva v prípade monoterpénov, veľa štúdií má tendenciu sústrediť sa na rastlinné varianty a to dokazuje, že či už je to v stopových množstvách alebo ako obrovská zložka konkrétnej rastliny alebo ropy, odborníci chápu, že je tu určitá významná úloha sabinénu ako monoterpénu. Zaradenie ako najdôležitejšiej zložky v niektorom z éterických olejov, monoterpény boli opakovane testované a preukázateľne účinné. Hoci generácie holistických a tradičných lekárov pracovali s týmito zložkami, moderná medicína a veda si až teraz sadli a berú ich na vedomie.
Schopné predchádzať a liečiť alebo jednoducho vylepšiť dlhý zoznam ozdravných účinkov, kľúčové zložky éterických olejov sú teraz schopné vystupovať v centre pozornosti.

Sabinén je jednou z tých významných zlúčenín a hoci je obľúbený svojimi vôňami a aromatickými profilmi na priemyselné účely, jeho liečivé vlastnosti sú nevyvrátiteľné. Pri budovaní poznatkov a používaní éterických olejov je dôležité počítať s prínosmi sabinénu pre ďalšie terapeutické a aromatické postupy.

Skip to content