Vitajte v Dr.FYTO katalógu

Produkty a služby kolektívu Dr.FYTO

Delivery | Terms and Conditions | Opening Hours

Terpény

Terpény zahŕňajú triedu prirodzene sa vyskytujúcich uhľovodíkov v rastlinách a zvieratách a sú pravdepodobne najväčšou a najrozmanitejšou triedou prírodných produktov.

Hoci väčšina terpénov sa vyskytuje v rastlinách, u zvierat sa vyskytujú niektoré väčšie a zložitejšie formy terpénov, ako je lanosterol a skvalen.

 
Živica borovice obsahujúca veľké množstvo terpénov
 
Vzorec izopentenyl pyrofostátu (IPP)

Terpényterpenoidy alebo izoprenoidy sú prírodné zlúčeniny, hojne rozšírene v rastlinách ako ich sekundárne metabolity. Ich molekuly sú vybudované z dvoch alebo viacerých, reťazovito spojených molekúl izoprénu (C5H8).

Sám izoprén sa v prírode nevyskytuje, a všetky od neho chemicky odvodené látky sú v& rastlinách v skutočnosti tvorené z fosforylovanej formy, väčšinou z izoprénu, izopentenyl pyrofostátu, v biochémii označovanej ako IPP, ktorá sa počas procesu syntézy zbavuje fosforu (presnejšie iónov anorganického fosfátu).

IPP vzniká z acetyl-CoA, ktorého hlavná biologická funkcia je inak oxidácia pyruvátu (kyseliny v Krebsovom cykle).

Rozdelenie terpénov

Terpény rozdeľujeme podľa počtu spojených izoprénových jednotiek, z ktorých prirodzene vznikli na:

Výskyt a význam

Terpény zahrňujú mnohé uhľovodíky, ako alkoholyaldehydyketóny a kyseliny, sú obsiahnuté v siliciach, teda v éterických olejoch, získaných z rôznych častí rastlín destiláciouvodnou parou, lisovaním alebo extrakciou vhodnými rozpúšťadlami. Mnohé terpény majú liečivé účinky.

Všetky terpenické alkoholy, aldehydy a ketóny sa vyznačujú príjemnou vôňou.

Skip to content