Vitajte v Dr.FYTO katalógu

Produkty a služby kolektívu Dr.FYTO

Delivery | Terms and Conditions | Opening Hours

Udržiavanie systémov tela v kontakte s terpénmi

Ľudské telo je v neustálom zápase o udržanie rovnováhy napriek kolísaniu vonkajšieho prostredia. Schopnosť tela udržiavať túto rovnováhu je označovaná ako homeostáza. Najčastejším príkladom je vnútorná teplota tela. Zatiaľ čo homeostáza je udržiavaná, vnútorná teplota tela je 36,6°C. Keď sa táto teplota zmení, viete, že niečo nie je v poriadku s telom. Ďalšie príklady zahŕňajú hladiny glukózy v krvi, udržiavanie správneho pomeru vody ako telesnej hmotnosti a pravidelné dýchacie vzorce.

Tri orgány zodpovedné za udržanie homeostázy sú obličky, pečeň a mozog. Niektoré úlohy obličiek zahŕňajú udržanie správnej hladiny vody v krvi, hladiny soli a hladiny pH v krvi. Pečeň funguje na kontrolu metabolizmu sacharidov. Pokiaľ ide o mozog, kontroluje mnoho rôznych aspektov homeostázy v špecifických oblastiach, ako je hypotalamus alebo endokrinný systém, ktoré kontrolujú veľmi špecifické funkcie.

Endokrinný a neuroendokrinný systém

Telo obsahuje kolekciu žliaz zodpovedných za produkciu špecifických hormónov, ktoré sa používajú na reguláciu funkcie tkaniva, sexuálnej funkcie, spánku, nálady, rastu, vývoja, metabolizmu, reprodukcie a oveľa viac. Tento systém žliaz je kolektívne nazývaný endokrinný systém. Žľazy a orgány tohto systému zahŕňajú štítnu žľazu, hypofýzu, semenníky, vaječníky, pankreas, nadobličky a prištítne žľazy. Možno povedať, že endokrinný systém nielenže hrá dôležitú úlohu pri udržiavaní homeostázy, ale má významný vplyv na to, ako sa rozvíjame, cítime, premýšľame a konáme ako ľudia.

Všeobecná funkcia endokrinného systému zahŕňa absorpciu materiálov z krvného obehu, spracovanie týchto materiálov a následné vylučovanie potrebných hormónov späť do krvného obehu. To je jedna z mnohých dôležitých homeostatických spätných väzieb v tele. Každý hormón vylučovaný endokrinným systémom má veľmi špecifickú funkciu niekde v tele a typicky zahŕňa udržanie homeostázy nejakého druhu.

Kontrola hladín cukru v krvi je skvelým príkladom negatívnej spätnej väzby kontrolovanej endokrinným systémom. Pankreas najprv zistí, že v krvi je zvýšená hladina glukózy. Odpovedá tým, že uvoľňuje inzulín do krvného riečišťa. Inzulín potom umožňuje svalom a iným bunkám absorbovať glukózu z krvi, čím udržiava homeostázu v súvislosti s hladinami glukózy v krvi.

V tele existuje druhý systém, ktorý pozostáva čiastočne z endokrinných žliaz, ne-endokrinných tkanív, neurónov, hormónov a neurochemických látok. Označuje sa ako neuroendokrinný systém. Tento systém tiež zohráva dôležitú úlohu pri udržiavaní homeostázy, ako aj pri regulácii určitých častí endokrinného systému.

Hypofýza, ktorá sa považuje za súčasť oboch systémov, je tvorená predovšetkým neuroendokrinnými bunkami. Úlohou týchto buniek je produkovať hormóny v reakcii na špecifické chemické alebo neurologické signály. Tieto hormóny sa potom pripájajú k cieleným receptorom v tele a spôsobujú zmeny často v snahe udržiavať homeostázu.

Endokrinné a neuroendokrinné systémy sú väčšinou zodpovedné za homeostázu, ale nemôžu robiť všetku prácu sami. Mnohí experti tvrdia, že ľudia sa vyvíjali spolu s rastlinným životom tak dlho, že určité chemické látky rastlín sú potrebné na zvýšenie účinnosti našich telesných systémov, aby sa skutočne udržala homeostáza. Tieto rastlinné chemikálie sa nazývajú terpény.

Čo je terpén?

Terpén je druh sekundárneho metabolitu produkovaného rastlinou. To znamená, že to je chemikália, ktorá nemá žiadnu úlohu vo fotosyntéze, reprodukcii alebo raste rastliny. Tisíce rôznych sekundárnych metabolitov boli identifikované a obvykle sú klasifikované na základe ich chemickej štruktúry. Tri hlavné klasifikačné skupiny zahŕňajú fenoly, zlúčeniny s dusíkom a terpény.

Sekundárne metabolity zaujímajú biológov tak dlho, od kedy vedia, že existujú. Zdá sa, že v rastline nevykonávajú žiadnu špecifickú funkciu, ale čudnými spôsobmi často interagujú s inými organizmami. V mnohých prípadoch majú negatívny vplyv na tieto organizmy. Postupom času to viedlo k presvedčeniu, že rastliny sa vyvinuli s týmito sekundárnymi metabolitmi ako formou obrany.

Ako tieto sekundárne metabolity ovplyvňujú rôzne organizmy, je tiež veľmi unikátne. V niektorých prípadoch majú chemikálie určitý stupeň toxicity pre konkrétne bylinožravce. V iných prípadoch chemikálie špecificky priťahujú predátorov týchto bylinožravcov. Je neuveriteľným príkladom evolúcie v rastlinnej ríši. Tomuto javu hovoríme alelopatia.

Najzaujímavejšie je, že ľudia sa vyvíjali popri týchto rastlinách už milióny rokov a kvôli tomu nás tieto sekundárne metabolity ovplyvňujú jedinečnými a veľmi dôležitými spôsobmi. Predpokladá sa, že terpenická klasifikácia sekundárnych metabolitov je jedna z najúčinnejších na ľudí. Rastliny ich často používajú na prilákanie hmyzu na opeľovanie. Ale ľudia objavili pre ne mnoho farmakologických použití.

Väčšina ľudí sa pravidelne stretáva s niekoľkými rôznymi terpénmi, aj keď nikdy neopustia svoj dom. Tieto metabolity sa často používajú pre ich aromatické vlastnosti. Sú to chemické látky v rastline, ktoré sú najviac zodpovedné za vôňu rastliny. Z terpénu pochádza známa vôňa pomaranča, citrónu alebo ihličnatého stromu.

Tieto chemikálie sú často extrahované vo forme základných olejov, ktoré sa potom používajú v kozmetických výrobkoch, čistiacich prostriedkoch a aromaterapii.

Z vyššie uvedených použití, ich prítomnosť v aromaterapii má najväčší potenciál na ovplyvnenie zdravia človeka. Keďže éterické oleje sú vo vzduchu rozptýlené, ľudia dýchajú vo veľkom množstve veľmi špecifických terpénov. Tieto vstupujú do tela, viažu sa na rôzne receptory a ovplyvňujú množstvo interných funkcií. Predpokladá sa, že majú významný vplyv na endokanabinoidný systém, endokrinný systém a neuroendokrinný systém, z ktorých všetky sú zodpovedné za udržanie homeostázy. To vedie k tomu, že mnohí ľudia sa pýtajú, či je možné dosiahnuť skutočnú homeostázu bez pomoci týchto terpénov.

Ako terpény komunikujú s ľuďmi?

V súčasnosti existuje viac ako 200 rôznych terpénov a každý z nich môže jedinečným spôsobom ovplyvniť ľudské telo. Konkrétnejšie sa zameriavajú na rôzne neurotransmitery a receptory v tele. Terpény prítomné v marihuane sú často skúmané, a preto sú k dispozícii ďalšie informácie o ich interakcii s telom. Avšak tie isté terpény sú prítomné aj v iných rastlinách, čo znamená, že nemusíte žiť v štáte, kde je konope legálne, aby ste získali výhody, ktoré ponúkajú. Niektoré z týchto terpénov ako alfa-pinén, myrcén a limonén, sabinén sa vyskytujú aj v smreku alebo v bazalke.

Zo spomínaných terpénov môže byť limonén najbežnejším a dobre známym, pretože je prítomný v takmer každom citrusovom ovocí. Je zodpovedný za silnú citrusovú arómu citrónov, pomarančov, mandarínky a dokonca aj citrónovej trávy. Keď je v tele, môže sa viazať na receptory, ktoré zase produkujú antidepresívne účinky. Limonén, ako aj mnoho iných terpénov, často viažu receptory v endokanabinoidnom alebo neuroendokrinnom systéme.

V niektorých prípadoch sa po aktivácii týchto receptorov tieto systémy stanú aktívnejšími a produkujú viac potrebných hormónov potrebných na udržanie homeostázy. Môžu tiež spôsobiť, že niektoré receptory sa stanú citlivejšími na prichádzajúce hormóny, čím sa zlepší ich účinnosť.

Ako sa zachováva homeostáza, telo profituje veľmi špecificky. Napríklad niektorí odborníci sa domnievajú, že posun od homeostatickej rovnováhy môže viesť k depresii. Takže keď terpény podporujú homeostázu, môžu tiež znížiť riziko depresie.

Existuje množstvo ďalších fyziologických benefitov, ktoré sú bežne spojené s terpénmi. Tieto výhody zdôrazňujú hlavné princípy aromaterapie. Existujú napríklad terpény, ktoré znižujú stres, zvyšujú energiu a zlepšujú funkciu imunitného systému. Preukázateľné antidepresívne účinky boli potvrdené aj u tepénov ako Humulén (A-kariofilén), estery borneolu, gáfor. Tieto sú zastúpené v sekundárnom metabolizme borovicovitých ihličnanov, čeľade Pinaceae, u smreka obyčajného aj u jedli bielej.

V mnohých prípadoch sú tieto prínosy priamou podporou udržiavania homeostázy, ktoré by sa telo muselo snažiť udržať samo.
Znamená to, že terpény sú potrebné na udržanie homeostázy?

A čo sa stane, keď telo nekonzumuje dostatok terpénov?

Mnohí vedci sa domnievajú, že terpény sú potrebné na udržanie skutočnej homeostázy a že bez týchto terpénov skutočne trpíme deficitom,  s negatívnymi dopadmi na zdravie. Jedným z možných príkladov tohto nedostatku je sezónna afektívna porucha.

Sezónna afektívna porucha kvôli nedostatku terpénov

Ak všetky terpény, ktoré vdychujeme, pochádzajú z prírody, potom by sme každý rok pravdepodobne trpeli nedostatkom, akonáhle zima prevalcuje všetko navôkol a kvitnúce rastliny odumrú. Je zaujímavé, že ide o veľmi častý jav, ktorý sa označuje ako sezónna afektívna porucha (SAD – Seasonal Affective Disorder).

Každý rok trpia mnohí ľudia krátkodobou depresiou, ktorá prichádza so zimou a odchádza, keď začína jar. Niektoré príznaky zahŕňajú nedostatok energie, zmeny hmotnosti, nedostatok chuti do jedla, podivné chute a pocity apatie. Mnohé z týchto príznakov môžu byť spojené s nerovnováhou určitých hormónov v tele. Ak by tieto hormóny správne udržiavali neuroendokrinný systém, potom by bola prítomná homeostáza a tieto príznaky by neexistovali.

To znamená, že raz za rok, počas zimných mesiacov, môže telo stratiť schopnosť správne udržiavať primeranú úroveň homeostázy. To vedie k dočasnému stavu depresie s niekoľkými ďalšími príznakmi. V minulosti bol SAD často pripisovaný zníženému slnečnému žiareniu, ale je veľmi nepravdepodobné, že samotné slnečné svetlo by mohlo mať takú vážnu nerovnováhu vo vnútorných systémoch tela. Dnes sa viac expertov domnieva, že je to znížený objem terpénov, ako aj znížené slnečné svetlo, ktoré vedú k nedostatku homeostázy. Najmä telo produkuje významne menej serotonínu.

Možno nebudete môcť zvýšiť hladinu serotonínu vďaka nedostatku slnečné žiarenia, ale môžete použiť špecifické éterické oleje obsahujúce terpény, ktoré zvýšia hladinu serotonínu a zvýšia citlivosť na serotonín. To robí esenciálne oleje a aromaterapiu veľmi silnou terapiou pre ľudí trpiacich SAD. To však neznamená, že by ste mali investovať iba do éterických olejov, ak sa u Vás vyskytne táto porucha. Dokonca aj v prípade, že nemáte závažné príznaky, telo v zimných mesiacoch stále produkuje menej serotonínu, čo sťažuje udržanie homeostázy.

Môže byť homeostáza udržiavaná bez terpénov?

Sezónna afektívna porucha (SAD) je len jedným z príkladov toho, ako telo jednoducho nemôže udržiavať homeostázu na vlastnú žiadosť. Naše interné systémy sú veľmi silné, ale existuje množstvo vonkajších stimulov, ktoré môžu tieto systémy negatívne ovplyvniť. V prípade SAD znížené slnečné svetlo viedlo k zníženiu obsahu vitamínu D a zníženiu hladín serotonínu, ktoré postihlo mnoho našich vnútorných systémov.

Našťastie máme aj veľa vonkajších podnetov, ktoré môžeme využiť v prospech nášho systému. Terpény produkované rastlinami patria medzi najúčinnejšie z týchto stimulov. Strávili sme milióny rokov vyvíjajúc sa spolu s týmito rastlinami a naše telá si privykli na nové spôsoby použitia týchto chemických látok, ktoré boli kedysi veľmi hojné vo vzduchu. V dnešnej dobe nemusíme mať až toľko terpénov, ale naše telo stále vie, ako ich najlepšie využívať.

Je však jasné, že potrebujeme terpény, ak chceme zachovať homeostázu v rôznych podmienkach.

Ale aké sú najlepšie spôsoby získavania terpénov?

Neodporúčame dýchať veľa citrónovo vonných osviežovačov vzduchu, ak sa počas zimy cítite depresívne. Namiesto toho sa váš terpénový príjem dá rozdeliť do troch kategórií: prírodný, fytosirupy a arómaterapia.

  1. Prirodzený príjem arómaterapie je veľmi jednoduchý. Navštívte miestne lesy alebo parky a vezmite si dlhú prechádzku. Umenie lesného kúpania sa zameriava výlučne na dýchanie prirodzených terpénov, pričom sa teší scenérii v lese. Je to skvelý spôsob, ako udržať homeostázu a znížiť stres. Avšak v zime lesy spia, stromy vydychujú ďaleko menej terpénov než počas vegetačného obdobia. Ale aj pohyb snehovou prikrývkou kladie ďaleko vyššie nároky na dýchanie, čím sa nám dostáva dostatok prirodzených terpénov.
  2. Fytosirupy v sebe viažu nielen cukry, ale všetky metabolity. Teda aj terpény. Predstavujú zásobáreň terpénov, stačí vedieť, ktorá rastlina aké obsahuje a tak si ich miešať  a udržiavať homeostázu.
  3. Aromaterapia ponúka viac kontrolovaný prístup. Môžete použiť oleje s terpénmi, ktoré pomôžu bojovať proti špecifickým problémom, ktoré ovplyvňujú homeostázu. Napríklad, ak ide o zimný čas a vy ste sa zaoberali príznakmi SAD, potom si môžete vybrať zmes olejov, ktoré sú povznášajúce a zvyšujú hladinu serotonínu. S množstvom rôznych terpénov a éterických olejov na trhu by ste mali byť schopní udržať homeostázu v mnohých znepokojujúcich podmienkach.

Myšlienky na záver

Technológia, akou sú pripravované naše fytoprodukty, ako fytosirupy, éterické oleje a ďalšie, zabezpečuje, že všetky prchavé látky, vrátane terpénov z rastlín, zostávajú v nich obsiahnuté, ako u čerstvej rastliny a dokážu poskytnúť vášmu telu tieto výhody, ako aj zmiernenie stresu a zvýšenie vašej nálady počas zimných mesiacov. Vyskúšajte smrekový fytosirup-nektár, aby ste sa dostali do pokojného a uvoľneného stavu a zároveň získali terpény, ktoré prichádzajú s  éterickými olejmi, v ňom obsiahnutými.

Skip to content