Vitajte v Dr.FYTO katalógu

Produkty a služby kolektívu Dr.FYTO

Delivery | Terms and Conditions | Opening Hours

Bazalka pravá

Bazalka pravá (Ocimum basilicum) je jednoročná liečivá rastlina z čeľade hluchavkovité (Lamiaceae). Má špecifickú intenzívnu vôňu. Ľudovo sa bazalke hovorí i basilika, prípadne bazalienka. Bazalka je medonosnou rastlinou, pre svoju bohatosť kvitnutia je veľmi cennou včelárskou rastlinou.[1]

Rozšírenie

Bazalka pôvodne pochádza z oblasti Indie, pestuje sa už od staroveku. Do Európy bola bazalka privezená v 16. storočí najmä ako okrasná rastlina. V súčasnosti existuje veľké množstvo odlišných druhov bazalky s rozmanitou farbou kvetov i listov. Ocimum zahŕňa približne 50 druhov polokerov a bylín, ktoré rastú v tropických až miernych podnebných pásmach.

Na území Slovenska sa vyskytuje iba ako pestovaný druh.[2]

Vzhľad

Narastá do výšky 20 až 40 cm. Rastlina má kríčkovitý vzhľad. Listy sú protistojné, vajcovitého tvaru, zriedka po okrajoch zúbkaté, na dlhých stopkách. Kvety sú zvyčajne biele, žltobiele alebo ružovofialové, usporiadané po šesť klasov v pazuchách listov.

Pestovanie

Bazalka je rastlina nenáročná na pestovanie, preto je veľmi vhodná na pestovanie v interiéri. Obľubuje teplé slnečné stanovištia chránené pred mrazom a vetrom. Kvitne od júna do septembra. Semená sa vysievajú v marci do debničiek alebo pareniska. Rastline vyhovuje kyprá, nie príliš suchá pôda bohatá na živiny. Klíči približne za 10 až 14 dní. Zbiera sa koreň i s pozdemkom, prípadne i vňať, listy, kvety a plody. Pre ďalšie využitie rastlinu opatrne sušíme pri teplote 35 °C v tenkých vrstvách.

Presaďte ju do záhrady

Keďže sa jedná o teplomilnú rastlinu, do vonkajšieho prostredia sa presádza až v druhej polovici mája, či už ide o kúpenú priesadu, alebo doma vypestované priesady, zo zasadených semienok. Lístky sa zbierajú priebežne, podľa vzrastu. Má rada teplejšie podnebie a hlinitopiesočnaté pôdy. Pozor však na slimáky, ktoré vedia, čo je dobré a tiež si na nej radi pochutia.

Význam a účinky

Bazalka sa používa ako korenina pridávaná do jedál, ďalej sa využíva i v lekárnictve a voňavkárstve. Sušené listy ako korenie do jedál alebo vo forme čaju podporujú trávenie. Najlepšie je spracovať bazalku hneď po odrezaní, v dobe krátko pred kvitnutím (v tomto období majú listy bazalky najintenzívnejšiu chuť i arómu). Listy bazalky sa pridávajú do šalátov, na ochutenie mäsa, či omáčok. Zaujímavým faktom je, že bazalka si i pri tepelnom spracovaní uchováva svoje liečivé schopnosti.

Univerzálne kuchynské využitie

Bazalka je neodmysliteľne spätá najmä s ochutením cestovín a paradajkových jedál. Neobmedzujte jej použitie len na ne. Vyskúšajte si ju pridať aj do iných druhov pokrmov a objavte tak kombináciu nových chutí. Bazalka dodá skvelú novú chuť tiež rozličným omáčkam, polievkam, prívarkom, nálevom, rybám, dresingom, nápojom, či rôznym druhom mäsa, ja mletého. 

Prenikavá vôňa a chuť, ktorou je bazalka povestná, je jej výrazným znakom. Nemenej výraznými sú však aj jej liečebné schopnosti. Pri akých problémoch je teda vhodné túto chutnú bylinku konzumovať, kde všade si ju možno pridať a ako si ju dopestovať v domácich podmienkach

Na zdravie!

Bazalka upokojí vaše nervy, kašeľ aj žalúdok. Priaznivý účinok má bazalka i pri nadmernom tvorení plynov, t. j. nadúvaní. Dráždením žalúdočných žliaz vyvoláva bazalka zvýšenú chuť do jedla. Bazalka účinkuje i protizápalovo pri ochoreniach ústnej dutiny, má protikŕčový účinok pri chronickej bronchitíde s výrazným kašľom.

Tuto však jej liečivé účinky nekončia. Jej ďalším významným prínosom je schopnosť posilňovať náš imunitný systém.

 

Obsahuje omega 3 mastné kyseliny

Aj keď by to od nej čakal málokto, bazalka obsahuje aj omega 3 mastné kyseliny. Okrem nich je nabitá aj ďalšími skvelými látkami, ako napríklad vitamínmi K, A, C, vápnikom, železom, magnéziom, no ukrývajú sa v nej aj silice, triesloviny a esenciálne mastné oleje, napríklad: estragol, linalol, cineol, eugenol, sabinén, myrcén, či limonén. Olej z listov bazalky pôsobí silne protizápalovo a účinkuje niekde aj vtedy, ak už baktérie nereagujú na klasické farmaceutické lieky.

Má široké spektrum liečivých účinkov

Bazalka je nielen chutná, ale pomáha aj pri rôznych problémoch:

 • pôsobí upokojujúco na nervový systém
 • zmierňuje kašeľ
 • vhodná pri astme
 • zmierňuje nadúvanie, pôsobí proti plynatosti
 • má antimikrobiálne účinky
 • zvyšuje vylučovanie moču
 • posilňuje žalúdok
 • kardiovaskulárny systém
 • zlepšuje chuť do jedla
 • účinná pri zápale obličiek
 • zvonka sa používa ako kloktadlo a na ťažko sa hojace rany

 

 

 

 

 

Skip to content