Vitajte v Dr.FYTO katalógu

Produkty a služby kolektívu Dr.FYTO

Delivery | Terms and Conditions | Opening Hours

Lektíny

“Obávam sa, že zásluhy Petra nie sú dostatočne odhadnuté vo vedeckom svete, a preto sa mi zdá nevyhnutné nielen podporiť jeho koncept v Európe, ale aj povedať mu, že ho uznávam za jedného z najtvorivejších vedcov západného sveta. ”

Gerhard Uhlenbruck, PhD, profesor MD, Ústav imunobiológie Univerzita v Kolíne nad Rýnom a svetovo preslávený lektínový výskumník


Časti prepisované s povolením od Eat Right For Your Type Dr. Peter D’Adamo a Catherine Whitney. Preklad: Slavomír Piar, odkaz na pôvodné znenie článku z 02/12/2019

 

Lektíny: Stravné väzby

Medzi vašou krvou a jedlom, ktoré konzumujete, dochádza ku chemickým reakciám. Tieto reakcie sú súčasťou vašej genetickej dedičnosti. Je úžasné, ale pravdivé, že ešte aj dnes, v dvadsiatom prvom storočí vaše imunitné a zažívacie systémy stále dávajú prednosť potravinám, ktoré jedli pradávni predkovia vášho krvného typu.

Vieme to kvôli faktoru nazývaného lektíny. Lektíny, bohaté a rozmanité bielkoviny, ktoré sa nachádzajú v potravinách, majú aglutinačné vlastnosti, ktoré ovplyvňujú našu krv a sliznice tráviaceho traktu. Lektíny sú účinnou podporou pripájania sa organizmov, k iným organizmom v prírode. Mnoho zárodkov, ba dokonca aj naše vlastné imunitné systémy, používajú toto super lepidlo vo svoj prospech. Napríklad bunky v našich pečeňových žlčovodoch majú na svojom povrchu lektíny, ktoré pomáhajú odstrániť baktérie a parazity. Baktérie a iné mikróby majú tiež na svojom povrchu lektíny, ktoré fungujú skôr ako prísavky, takže sa môžu pripevniť k šmykľavým slizničným výstelkám tela. Často lektíny, používané vírusmi alebo baktériami, môžu byť špecifické pre určitý krvný typ, čo z nich robí ešte lepkavejšie škodliviny pre ľudí tohto krvného typu.

Jednoducho povedané, keď jete potraviny obsahujúce bielkoviny lektínov, ktoré sú nekompatibilné s antigénom vašej krvnej skupiny, lektíny sa zamerajú na orgány alebo telesný systém (obličky, pečeň, črevá, žalúdka, atď) a môžu začať interakcie v tkanivách tohto prostredia.

Tu je príklad toho, ako lektín aglutinuje, teda vytvára zhluky alebo zlepence v tele. Povedzme, že človek krvného typu A skonzumuje dávku limskej fazule. Táto fazuľa sa trávi v žalúdku procesom kyslej hydrolýzy. Avšak tento lektínový proteín je rezistentný voči kyslej hydrolýze. Nestravuje sa, zostáva neporušený. Môže pôsobiť priamo na sliznicu žalúdka alebo črevného traktu, alebo sa môže vstrebávať do krvného obehu spolu s vyživujúcimi výživnými látkami z fazule. Rôzne lektíny sú zamerané na rôzne orgány a systémy tela.

Akonáhle sa nedotknutý-intaktný lektínový proteín usadí niekde v tele, má doslova magnetický účinok na bunky v tejto oblasti. Zhlukuje bunky dohromady a tieto sú zamerané na ničenie, akoby aj oni boli cudzími votrelcami. Toto zhlukovanie môže spôsobiť syndróm dráždivého čreva v črevách alebo cirhózu v pečeni alebo zablokovať tok krvi obličkami – zistiť možno len niektoré účinky. Lektíny môžu tiež pôsobiť ako “falošné hormóny”, zapadajúc na receptor pre hormón a buď blokujú normálne pôsobenie hormónu (nazýva sa to “antagonista“) alebo oživujú hormonálny receptor non-stop (nazývaný “agonista.“)

Lektíny: Nebezpečné lepidlo

Môžno si spomeniete na bizarný atentát na Georgi Markova v roku 1978 v Londýne na ulici. Markov bol zabitý neznámym sovietskym agentom KGB pri čakaní na autobus. Pôvodná pitva nemohla presne určiť, ako sa to stalo. Po dôkladnom prehliadke sa našiel malý zlatý korálek vložený do Markovovej nohy. Zistilo sa, že guľôčky sú preniknuté chemikáliou nazývanou ricín, čo je toxický lektín extrahovaný z ricínových bôbov. Ricin je tak silný aglutinín, že aj nekonečne malé množstvo môže spôsobiť smrť tým, že rýchlo premení červené krvinky tela na veľké zrazeniny, ktoré blokujú tepny. Ricín zabíja okamžite.

Lektíny sú typom molekulového suchého zipsu. Na ľavej strane je snímka normálnej krvnej škvrny. Vpravo je vzorka krvi po aglutinácii.

Našťastie väčšina lektínov nájdených v strave nie je celkom tak život ohrozujúca, aj keď môžu spôsobiť rad ďalších problémov, najmä ak sú špecifické pre konkrétny typ krvi. Väčšina našich imunitných systémov nás chráni pred lektínmi. Deväťdesiatpäť percent lektínov, ktoré absorbujeme z našich typických diét, telo odbúrava. Ale najmenej 5 percent lektínov, ktoré jeme, sa prefiltruje do krvného riečišťa, kde reagujú a zničia červené a biele krvinky. Účinky lektínov v zažívacom trakte môžu byť ešte silnejšie. Tam často vytvárajú násilný zápal citlivej sliznice čriev a toto aglutinačné pôsobenie môže napodobňovať potravinové alergie. Dokonca aj malé množstvo lektínu je schopné aglutinovať obrovské množstvo buniek, ak je konkrétny krvný typ reaktívny.

Príznaky, ktoré by mohli súvisieť s lektínmi vo vašej strave:

 • Nadúvanie a plynatosť po jedle
 • Zmeny v črevných návykoch
 • Ochabujúce kĺby a výkyvy
 • Kožné vyrážky
 • Únava a depresie

To neznamená, že by ste sa mali zrazu strachovať o každé jedlo, ktoré budete jesť. Koniec koncov, lektíny sú veľmi bohato zastúpené v strukovinách, morských plodoch, zrnách a v zelenine. Je ťažké obísť ich. Kľúčové je vyhnúť sa lektínom, ktoré aglutinujú vaše konkrétne bunky – ktoré určuje vaša krvná skupina. Napríklad aglutinín z pšeničných klíčkov, najbežnejší lektín nachádzajúci sa v pšenici, sa viaže na výstelku tenkého čreva, čo spôsobuje podstatné reakcie a podráždenie u niektorých krvných typov – najmä typu 0.

Lektíny sa značne líšia podľa zdroja. Napríklad lektín nachádzajúci sa v pšenici má iný tvar ako lektín nachádzajúci sa v sóji a pripája sa k inej kombinácii cukrov; každá z týchto potravín je pre niektoré typy krvi nebezpečná, ale niekedy môže byť prospešná pre iných. V prípade krvného typu A a sóje môže lektín v sóji skutočne pomôcť imunitnému systému chrániť pred bunkovými zmenami, ktoré by mohli byť problematické.

Mnohí ľudia so spoločnými problémami majú pocit, že vyhýbanie sa zelenine, ako sú paradajky, baklažán a biele zemiaky, pomôžu s ich symptómami. To nie je prekvapujúce, pretože väčšina ľuľkovitých rastlín obsahuje veľmi veľa lektínov.

Bežné potraviny, obsahujúce škodlivé lektíny, ktorým sa treba vyhnúť podľa krvných skupín:

Krvná skupina
Typ 0 Typ A Typ B Typ AB
 • Pšenica
 • Sójový olej
 • Arašídy
 • Červená fazuľa
 • Fazuľa mesiacovitá
 • Paradajka
 • Baklažán
 • Cícer
 • Kura
 • Kukurica
 • Sója
 • Šošovica
 • Kura
 • Kukurica
 • Banán
 • Bôb

Lektíny: Zhrnutie

Veľa informácií o lektínoch nájdete na internete. Bohužiaľ, veľká väčšina z nich je buď priveľmi odborných alebo jednoducho zlých do tej či onej miery.

Jednou spoločnou mylnou predstavou je, že všetky lektíny v potravinách sú inaktivované buď zahrievaním alebo procesom trávenia. To je pravda, ale len do určitej miery. Niektoré lektíny, ako napríklad lektíny z fazule, zvyčajne sa stanú neaktívnymi pomalým a dlhým varením, to však nemusí mať za následok inaktiváciu všetkých lektínov. Štúdie ukázali, že nejaké percento má tendenciu odolávať zničeniu napriek vareniu. Iné lektíny, ako napríklad lektíny z banánov, sa v skutočnosti stávajú účinnejšími po zahriatí. Tráviace šťavy môžu inaktivovať lektíny, ale mnohí ľudia na to jednoducho nemajú dostatočnú úroveň žalúdočnej kyseliny.

Ak v súčasnosti trpíte problémami s trávením, je viac než pravdepodobné, že máte určitý stupeň citlivosti na lektín a diéta, predpísaná pre váš krvný typ, je najlepším spôsobom, ako začať s liečením.

Mnoho molekúl, vrátane tých niekoľko, ktoré sa nenachádzajú v potravinách, ale vyrába si ich samotné telo, možno zaradiť medzi lektíny. Tieto sa môžu bežne vyskytovať v pečeni (galektíny), s imunitným (proteínom viažucim sa na manózu) a sérom (C-reaktívnym proteínom). Vytvoril som nástroj, ako môžete použiť na preskúmanie rôznych lektínov a ich klasifikácií, ak chcete hlbšie preskúmať.

Veľa kníh o výžive teraz hovorí o lektínoch.
“Jesť správne” bolo to prvé, s čím som tu bol už pred dvadsiatimi rokmi. Rád vidím, že ma dobiehajú, ale najčastejšie neuvádzajú, že špecifickosť lektínu je často pre konkrétny antigén krvi alebo fakt, že moja práca s lektínmi ich predchádzala o viac ako dve desaťročia. Dávať výživové poradenstvo o lektínoch, ale bez špecifikácii krvných skupín, je ako namiesto e-mailovej adresy uvádzať len vaše mesto a štát. Je veľmi nepravdepodobné, že pošta niekedy príde!

Blokovanie lektínu s deflektom

Deflekt je prírodný produkt, zložený z “blokujúcich cukrov”, navrhnutých tak, aby zasahovali do priľnavosti problematických lektínov v strave. Pretože veľa lektínov je pre AB0 krvný typ špecifických, existujú štyri rôzne Deflect vzorce; jeden pre každý krvný typ.

Blokujúce cukry v Deflect – e môžu byť považované za “obetné molekuly”, ktoré sa pripájajú k uhľohydrátovým receptorom na lektínoch, čo im zamedzí pripájať sa na bunky v tele.

Vzorce Deflect – u poskytujú zdroj voľných blokujúcich aminosacharidov, ktoré viažu a blokujú lektíny skôr, než sa môžu naviazať na bunky v tele.

Pretože každý typ krvi je citlivý na lektíny s odlišnými sacharidovými špecifickosťami, navrhoval som vzorce na blokovanie lektínov použitím mono a polysacharidov, špecifických pre každý krvný typ.

Ak sa chcete dozvedieť viac o Deflect – e, kliknite sem.

Ak si chcete prečítať viac, odborný časopis o lektínoch, kliknite sem.

Kliknite sem ak si chcete prečítať viacej článkov o diéte podľa krvných skupín.

Skip to content