Vitajte v Dr.FYTO katalógu

Produkty a služby kolektívu Dr.FYTO

Delivery | Terms and Conditions | Opening Hours

Skoroceľ kopijovitý

Skorocel Kopijovitý

(Plantago lanceolata)

Skorocel rastie v Európe, západnej Ázii a v severnej Afrike .

Patrí medzi najznámejšie liečivé rastliny. Skorocel je trváca bylina, ktorá vždy na jar vyháňa z koreňa prízemnú ružicu kopíjovitých celistvookrajových listov so žliabkovitými stopkami. Zo stredu ružice vyrastá niekoľko rebrovitých stoniek vysokých 10 – 50 cm. Na konci stoniek sa vyvíjajú drobné štvorpočetné zrastenolupienkové kvety usporiadané v krátkom hlávkovitom klase. Kvety majú nápadné tyčinky s dlhými belavými nitkami a žltými pernicami. Plod je dvojsemenná tobolka.

Rastie hojne na lúkách, poliach, v trávnatých porastoch pri cestách a v priekopách. Je rozšírený v celej Európe až do výšky 1800 m nad morom.

Prvé písomné správy o použití skorocelu  z asýrskej medicíny . Ako liečivú rastlinu si ho veľmi cenili aj v stredoveku . Dioskurides rozlišuje v diele De materia medica dva rôzne druhy a obšírne opisuje liečebný účinok , pričom odporúča obklady zo skorocelového lístia najmä pri kožných chorobách . Predpokladaný liečivý vplyv na kožné problémy vznikol údajne z toho , že skorocel nedokážu zničiť na často používaných cestách kopytá ani železom okuté kolesá . Z toho vyvodili , že odolná rastlina musí byť účinná aj na poranenia . Ako zelenina , mal skorocel pomáhať pri chorobe žalúdka aj proti úplavici . Dioskuridov súčasník Plinius odporúča šťavu skorocelu pri bodnutí škorpiónom a uhryznutí hadom. Aj kláštorná medicína rozlišuje skorocel širokolistý a skorocel kopijovitý , pričom druhému prisudzuje väčšie liečivé účinky. Podľa Hildegardy z Bingenu pomáha skorocel pri dne, zdurených žľazách a fraktúrach kostí.  Silnejší odvar z neho pomáhal vraj ako proti liek  proti čarom lásky. Sila rastliny sa v bylinárskych príučkách uvádza ako chladivá , vysúšajúca a sťahujúca . V empirickej medicíne boli listy skorocelu takmer celosvetovo na rany , vredy a zápaly. Medzi často uvádzané aplikácie patrili však neraz aj suchotiny , hnačka a chudokrvnosť.

Účinky :

  • –         upokojujúce
  • –         proti hnačkové
  • –         laxatívne

Zber a úprava

Zberajú sa listy od júna do augusta. Urýchlene sa sušia najprv na slnku a dosušujú sa v tieni alebo v umelých podmienkach pri teplote do 50 °C. Stonky sa odstránia už pri zbere. Správne usušené listy sú lámavé a sfarbené do hnedozelená. Príliš pomaly sušené alebo zberané za vlhká sa ľahko zaparia a sčernajú, čím sa stanú bezcennými.

Liečivé vlastnosti

Skorocel má najmä protizápalové, antibakteriálne a sťahujúce účinky. Využíva sa zvonka na zapálené rany, popáleniny, ekzémy, zapálené oči, štípance od hmyzu, vnútorne pri chorobách dýchacích ciest, najmä proti kašľu, pri poruchách trávenia, prebytku žalúdočnej kyseliny, pečeňových a žlčníkových ťažkostiach a zápaloch močových ciest.

Hlavné liečebné použitie :

Obsahové látky skorocelu ničia baktérie , preto je skorocel podľa overenej praxe , spolu s rebríčkom , najlepším rastlinným liekom na rany.

Hemoroidy : Skorocel je veľmi účinný pri liečbe hemoroidov , zmäkčuje stolicu a zmenšuje dráždenie zdurenej žily.

Infekcie močového traktu : upokojujúci účinok byliny pôsobí aj na močový trakt . V Indii sa na zápal močovej rúry podáva výluh zo semien.

Trávenie : Upokojujúci a ochranný účinok slizovitých šupiek a semien pôsobí blahodarne na celý gastrointestinálny trakt. Upravuje nedostatočné trávenie v dôsledku nadmernej tvorby kyseliny, žalúdočných a dvanástnikových vredov a upokojuje črevá. Používa sa ja pri liečbe dyzentérie a hnačky .

Laxatívum : Skorocel je už celé tisícročia známy ako laxatívum a predpisuje sa pri zápche v konvenčnej medicíne a pri fytoterapii. Šupky aj semená majú vysoký obsah vlákniny, ktorá zväčšuje objem a po namočení do vody zrôsolovatie.

Prípravky :

Kapsuly : obsahujú šupky rozomleté na prášok. Pri liečbe hemoroidov užívajte 200 mg kapsulu 3 krát denne.

Macerát : Pri zápche namočte 20 g semien v 200 ml vody na 10 hodín. Na noc užite celú dávku .

Recepty :

Odvar :  1 polievkovú lyžicu drogy dáme do 250 ml studenej vody , potom varíme 10 minút a scedíme . Užívame 3xdenne .

Nálev : 1 čajovú lyžičku sušených listov prelejeme ¼ L vriacej vody , necháme 5 minút lúhovať a precedíme .

Skorocelové víno : 50 g listov sušeného skorocelu do1 L bieleho vína , krátko zvaríme a macerujeme v chlade 3 mesiace, scedíme. Podávame pri pálení záhy , astmatických problémoch , onemocnenie dýchacích ciest a zahlieneniu .

Čaj zo Skorocelu a Pľúcnika : ( obmedzuje zápal slizníc )

–         30 g pľúcniku , 20 g skorocelu , 1 lyžička medu

–         Bylinky zmiešame a sparíme vriacou vodou ( ½ L na 4 lyžičky zmesi ) po 10 minútach scedíme a vmiešame med. Pijeme horúci v priebehu celého dňa.

Skorocelový čaj môžeme piť v obvyklom dávkovaní bez obáv, neboli pri ňom zistené žiadne nepriaznivé účinky.  

Skoroceľ kopijovitý

Skip to content